Pieniądze na stole ze zwrotu podatku z Niemiec
Kategorie:

Jakie warunki należy spełnić, aby móc otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Niemcy wciąż stoją na czele krajów, które Polacy wybierają jako cel podróży zarobkową. Nasz zachodni sąsiad oferuje różnego rodzaju udogodnienia, które zachęcają zarówno do zakładania własnej działalności (np. Gewerbe), jak i podejmowania pracy u tamtejszych pracodawców. Niemiecki system podatkowy sprzyja osobom zatrudnionym, przewidując szeroki katalog ulg, a także umożliwiając dogodne rozliczenie wraz ze zwrotem nadpłaconej kwoty podatku. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda rozliczenie zarobków z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?

Aby rozliczenie podatku mogło dojść do skutku, należy zgromadzić potrzebny komplet dokumentów. Poniżej znajdziesz wyczerpującą listę najważniejszych dokumentów, które są niezbędne, aby ubiegać się o szybki zwrot podatku z Niemiec.

  • Lohnsteuerbescheinigung – niemiecka karta podatkowa, która zawiera informacje o uzyskanym dochodzie. Jest ona wydawana przez pracodawcę. W przypadku braku Lohnsteuerbescheinigung możesz ją zastąpić miesięcznym odcinkiem z wypłaty za ostatni miesiąc pracy w danym roku podatkowym (tzw. Abrechnung),
  • Kopia dowodu osobistego lub paszportu,
  • Zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce z pieczątką polskiego urzędu skarbowego.

Niemiecki Finanzamt wymaga także wypełnienia formularzy podatkowych, w których należy potwierdzić, że ponosisz na terenie tego kraju stałe koszty związane z legalnym zatrudnieniem. Do tego rodzaju dokumentów można zaliczyć np. umowa najmu mieszkania, rachunki za opłacanie mediów, czy bilety komunikacji publicznej za dojazd do pracy.

Kogo obowiązuje rozliczenie z niemieckim fiskusem?

O odzyskanie nadpłaty podatku może starać się każda osoba, która legalnie pracowała w Niemczech, a jej podatek od wynagrodzenia (tzw. Lohnsteuer) odprowadzany w ciągu całego roku był wyższy, od tego, który na początku roku podatkowego zakładał urząd skarbowy.

Rozliczenie podatku w Niemczech często niesie za sobą korzyści finansowe w postaci zwrotu podatku, jednak w większości przypadków nie jest to dobrowolna decyzja, ale obowiązek, jaki nakłada niemieckie prawo. W razie niedopełnienia tej formalności należy liczyć się z konsekwencjami, np. w postaci kar pieniężnych.

Kogo obowiązuje rozliczenie podatku w Niemczech?

  • osoby pracujące dla więcej niż jednego pracodawcy,
  • osoby pobierające emeryturę wyższą niż kwota określona w ustawie w razie rozliczenia po raz pierwszy,
  • osoby otrzymujące świadczenia socjalne i jednocześnie posiadające tatus osoby bezrobotnej,
  • osoby uzyskujące dochód nieopodatkowany, który przekracza miesięcznie kwotę określoną w ustawie na dany rok,
  • osoby posiadające 3 klasę podatkową,
  • przedsiębiorcy prowadzący Gewerbe oraz inne formy działalności gospodarczej.

Interesującą informacją na temat niemieckiego systemu podatkowego jest fakt, że rozliczenia można dokonać nawet do 4 lat wstecz. Oznacza to, że w roku 2021 istnieje możliwość rozliczenia dochodów kolejno za lata 2020, 2019, 2018 oraz 2017 i uzyskania zwrotu nadpłaconej kwoty za każdy z tych okresów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.