Artykuł sponsorowany.
Wysokość emerytury wypłacanej przez państwo nie zawsze wystarcza na pokrycie najpotrzebniejszych opłat, nie mówiąc o dodatkowych przyjemnościach. To dlatego odkładanie środków na ten okres życia warto rozpocząć jak najwcześniej. Jak oszczędzać na emeryturę aby odpowiednio się zabezpieczyć?
Filary systemu emerytalnego w Polsce
Powszechny system emerytalny w Polsce składa się kilku filarów:
- Filar I – świadczenia z tytułu emerytur wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emerytura jest przyznawana na wniosek lub z urzędu.
- Filar II – Otwarte Fundusze Emerytalne oraz środki zgromadzone na subkoncie w ZUS.
- Filar III – dobrowolne systemowe rozwiązania służące do oszczędzania na emeryturę takie jak Pracownicze Programy Emerytalne, Pracownicze Plany Kapitałowe, Indywidualne Konta Emerytalne oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.
Sposoby oszczędzania na emeryturę
Istnieją różne metody gromadzenia dodatkowych środków na lata po zakończeniu kariery zawodowej. Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę zarówno z pomocą pracodawcy, jak i samodzielnie.
Oszczędzanie w ramach III filaru
III filar systemu emerytalnego składa się z rozwiązań, które dają pewne dodatkowe preferencje. Mogą to być m.in. dopłaty z budżetu Państwa, współfinansowanie przez pracodawcę lub opodatkowanie na specjalnych warunkach. Rozwiązania wprowadzone w ramach III filaru wymienione zostały w poniższej liście:
- PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), czyli program długoterminowego oszczędzania finansowany przez pracodawcę, państwo i samego pracownika.
- PPE (Pracownicze Programy Emerytalne), czyli program umożliwiający oszczędzanie na emeryturę przy wsparciu pracodawcy. Pracodawca finansuje składkę podstawową, a zatrudniony może zadeklarować dodatkową składkę w wybranej przez siebie wysokości.
- IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego), czyli prywatne konta, na których można samodzielnie odkładać środki na przyszłą emeryturę.
Oszczędzanie w ramach wymienionych programów w perspektywie lat może przynieść korzyści finansowe. W zależności od konstrukcji produktu, a co za tym idzie aktywów w jakie lokowane są środki, stopa zwrotu może być wyższa lub niższa. Rozwiązania te mogą się znacznie od siebie różnić pod tym względem. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na wybór produktu w konkretnej instytucji finansowej.
Ubezpieczenie na życie z oszczędzaniem
Jednym ze sposobów oszczędzania na emeryturę jest też wybór ubezpieczenia na życie z oszczędzaniem. Taką możliwość daje m.in. towarzystwo ubezpieczeń Prudential w Polsce – działające obecnie pod szyldem marki Pru. Oferowane przez nie prywatne ubezpieczenie EMERYTURA BEZ OBAW to połączenie ubezpieczenia na życie i długoterminowego planu oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Może ono stanowić dobrą alternatywę dla wcześniej wymienionych metod oszczędzania lub ich uzupełnienie. Minimalna kwota świadczenia wypłacanego na koniec umowy jest gwarantowana, dzięki czemu produkt jest pozbawiony ryzyka związanego z wahaniami na rynku czy kryzysami finansowymi. Umowa zawierana jest w tym przypadku na co najmniej dziesięć lat, rekomendowany jest jednak 20 letni czas trwania tego typu polisy. Koniec jej obowiązywania można dowolnie ustalić w dniu podpisywania umowy np. na dzień przed jak i po osiągnięciu wieku emerytalnego, bądź na jakikolwiek inny dzień który uznamy za odpowiedni. Dodatkowo w ramach ubezpieczenia można jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo finansowe najbliższym. Poza funkcją oszczędnościową, pełni ono również funkcję ochronną, w ramach której w przypadku śmierci ubezpieczonego Pru wypłaca świadczenie wskazanym osobom uposażonym na warunkach wskazanych w OWU. Dzięki temu otrzymają oni środki, które pomogą im w opłaceniu kosztów życia i spłacie zobowiązań finansowych takich jak np. kredyt. Ubezpieczenie na życie w formie ochronno-oszczędnościowej to gwarancja spokoju finansowego zarówno swojego, jak i najbliższych.
Ubezpieczenie na życie – kalkulacja składki
Decydując się na ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania, warto wcześniej skorzystać z dostępnego narzędzia online – ubezpieczenie na życie kalkulator. Najczęściej tego typu kalkulatory składki dostępne są na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeń. Dzięki nim można samodzielnie obliczyć składkę, co pozwoli szybciej porównać różne oferty. Najczęściej kalkulacja jest jednak orientacyjna i może nieco różnić się od ostatecznej. Wpływ na to mają m.in. takie czynniki jak stan zdrowia, hobby czy wykonywany zawód. W celu otrzymania dokładnej propozycji niezbędne będzie spotkanie z przedstawicielem zakładu ubezpieczeń. W dzisiejszych czasach jest możliwe spotkanie zdalne, bez konieczności wychodzenia z domu.
Ile odkładać na emeryturę co miesiąc?
Na pytanie, ile miesięcznie odkładać na emeryturę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jaką kwotę docelowo planujemy odłożyć i ile zostało na to czasu. Należy mieć również na uwadze to, że niektóre produkty mogą mieć zdefiniowaną minimalną kwotę wpłat, inne zaś mogą wymagać cyklicznego opłacania składki. Są również takie, które wpłaty mają naliczanie od podstawy wynagrodzenia, ale pozwalają na dodatkowe dobrowolne wpłaty w dowolnej wysokości. W zależności od możliwości finansowych powinno się wybrać produkt, który pozwoli na regularne odkładanie i nie będzie powodował nadmiernego obciążenia dla budżetu domowego. Jeśli możliwości finansowe są ograniczone, dobrze jest zacząć odkładać nawet niewielkie kwoty, a z czasem gdy sytuacja pozwoli, zacząć je zwiększać. Kluczem w tym procesie jest regularność i samodyscyplina.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Materiał ma charakter marketingowy.