Mężczyzna oblicza swoje zarobki dzięki przelicznikowi wynagrodzen
Kategorie:

Jak zarabiają Polacy na tle swoich sąsiadów?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Zarówno płaca minimalna, jak i średnia krajowa, to wskaźniki wywołujące szereg kontrowersji. O ile płaca minimalna ustalana jest prawnie, o tyle w przypadku średniej krajowej brak jest jednoznacznych, spójnych danych co do jej wysokości. Informacje różnią się w zależności od ośrodka badawczego i sposobu przeprowadzonych badań. Ostatnie podwyżki cen, w tym artykułów żywnościowych, mogą być źródłem frustracji u wielu Polaków. Rosnąca inflacja, podniesione stopy procentowe, a także ceny paliwa i wynajmu nieruchomości – to prawdziwe problemy dla zwykłego obywatela. Co zaskakujące – zgodnie z danymi GUS przeciętne wynagrodzenie w 2022 roku przekroczyło magiczną barierę 6 000 złotych i wyniosło 6 064,24 zł. To wzrost na poziomie aż 9,5 proc. rok do roku.

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Od 1. stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł. Wielu związkowców uważa, że pensja minimalna powinna osiągać pułap przynajmniej 50% przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo, zgodnie z danymi w GUS, pensję minimalną otrzymuje zaledwie 13 proc. Polaków. Przeciętny Polak zarabia 6 064,24 zł – na tak duży wzrost średniego wynagrodzenia bez wątpienia miała wpływ dynamicznie rosnąca inflacja, wymuszająca presję płacową w firmach. Dla wielu ten wskaźnik pozostaje niemiarodajnym oraz niewiarygodnym odzwierciedleniem sytuacji panującej w kraju. W dalszym ciągu wiele osób, a zwłaszcza młodych i w trudnej sytuacji życiowej, pracuje na umowach zlecenie za płacę minimalną. Polacy mają coraz więcej pieniędzy, za które mogą kupić coraz mniej. Jednym z powodów tego stanu rzeczy są duże składki. Jeśli chcesz sprawdzić, ile Twojej pensji idzie na pobierany opłaty, wykorzystaj przelicznik wynagrodzeń, który pokaże Ci kwotę brutto w stosunku do kwoty netto.

Jak zarabiają sąsiedzi?

W ujęciu miesięcznym Polska z płacą na poziomie 650 euro, czyli 3010 zł, należy do państw ze stosunkowo niskim wynagrodzeniem minimalnym. W ujęciu przekrojowym w UE znajduje się sześć państw z niższym wynagrodzeniem minimalnym, ale i czternaście z wyższym. Podobnie sytuacja prezentuje się u naszych sąsiadów z Czech, gdzie płaca minimalna wynosi 652 euro w skali miesiąca i na Słowacji – 646 euro. U sąsiadów z Ukrainy najmniej zarabia się około 206 euro miesięcznie – od 1 października 2022 roku najniższe wynagrodzenie ma wzrosnąć do poziomu niecałych 213 euro. Pracując za minimalną płacę na Białorusi, otrzymujesz około 111 euro miesięcznie. Korzystniej sytuacja prezentuje się na Litwie – 730 euro. Najlepiej jest w Niemczech, ponieważ po ostatniej podwyżce, osoby zatrudnione na pełny etat otrzymują około 2 000 euro miesięcznie.

Eurostat przedstawia średnie zarobki w ujęciu rocznym. W Polsce roczne, średnie wynagrodzenie wynosi 10 355,00 euro (około 863 euro miesięcznie). Nasi sąsiedzi z Czech i Słowacji średnio zarabiają prawie 12 000 euro rocznie (1 000 euro miesięcznie), natomiast z Niemiec – aż 30 000 euro (2 500 euro na miesiąc). Gorzej od Polaków zarabiają Ukraińcy – rocznie 6 648 euro (miesięcznie 554 euro) i Białorusini – 3 336 euro rocznie (278 euro miesięcznie). Sąsiedzi z Litwy w skali roku średnio otrzymują 20 148 euro (czyli 1 679 euro w skali miesiąca).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.