Kobieta robi przelew na numer telefonu
Kategorie:

Jak skonfigurować i wykonać przelew na numer telefonu BLIK? Najważniejsze informacje dla użytkownika

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Artykuł partnera.

Przelew na numer telefonu staje się coraz popularniejszą usługą bankową. Według danych Polskiego Standardu Płatności użytkownicy systemu płatności mobilnych BLIK tylko w okresie od października do grudnia 2021 r. wykonali 240 mln transakcji o łącznej wartości 32,6 mld zł. W czwartym kwartale 2021 roku zrealizowaliśmy średnio 2,6 mln transakcji Blikiem każdego dnia. . Dla tych, którzy jeszcze nie korzystali z takiej usługi podpowiadamy, jak wykonać przelew na numer telefonu.

Według ekspertów płatności mobilne i przelewy na telefon będą powoli, lecz systematycznie, wypierać z rynku przelewanie pieniędzy za pośrednictwem standardowej bankowości elektronicznej. Będzie to przede wszystkim wynikało z dużej wygody użytkowej takich rozwiązań, braku dodatkowych kosztów oraz szybkości przekazywania pieniędzy na konto odbiorcy.

Przelew na numer telefonu to usługa mająca na celu maksymalne uproszczenie przekazywania pieniędzy pomiędzy użytkownikami aplikacji mobilnych banków będących
w systemie BLIK. Natychmiastowe przesyłanie pieniędzy standardowym przelewem internetowym jest możliwe, gdy odbiorca transakcji ma konto w tym samym banku co nadawca, lub w sytuacji, gdy wysyłający pieniądze między różnymi bankami korzysta z przelewu natychmiastowego (najczęściej płatny).

Przelewy na telefon BLIK są darmowe i transferowane natychmiast w czasie rzeczywistym, działając w oparciu o system Express Elixir. Express Elixir to  system rozliczeń płatności natychmiastowych w złotych, opracowany i wdrożony przez KIR w 2012 r. Umożliwia realizację przelewu pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach
w każdej sekundzie przez 7 dni w tygodniu.

Jak zlecać i przyjmować przelewy na telefon BLIK?

Jak wykonać przelew na numer telefonu? Sam mechanizm realizacji płatności we wszystkich bankach jest podobny.

Konfiguracja i korzystanie z usługi BLIK są proste i można je opisać w kilku krokach:

  • pobranie aplikacji mobilnej banku – jeżeli użytkownik nie posiada mobilnej apki, należy ją pobrać i zainstalować ją na swoim urządzeniu
  • rejestracja numeru telefonu – po zalogowaniu do aplikacji mobilnej banku należy zarejestrować swój numer telefonu (najczęściej można to zrobić, wchodząc w sekcję „Ustawienia”, a następnie „Przelewy na numer telefonu”)
  • zlecenie przelewu – w tym przypadku może ono różnić się, choć nieznacznie, w zależności od aplikacji danego banku (zazwyczaj przelew na numer telefonu wykonuje się w sekcji „Płatności” à „Przelew na telefon”), z listy kontaktów w telefonie trzeba wybrać odbiorcę przelewu (lub wpisać numer telefonu ręcznie), wpisać kwotę przelewu i ją zatwierdzić
  • autoryzacja przelewu – odbywa się najczęściej poprzez kod PIN osoby wykonującej zlecenie (po jego wpisaniu i zatwierdzeniu zlecenie przelewu zostaje przyjęte do realizacji)

Ile trwa przelew na numer telefonu?

W przypadku tej usługi można liczyć na niemal natychmiastowe przelanie pieniędzy na konto docelowe, bez względu na to, w którym banku odbiorca ma rachunek. Podstawowym warunkiem realizacji takiej operacji jest zainstalowana na telefonie aplikacja mobilna oraz włączona funkcja przelewów na telefon.

Jeśli wszystkie niezbędne kryteria zostaną spełnione, wówczas wystarczy kilkanaście sekund, aby pieniądze pojawiły się na rachunku osoby oczekującej na nie. Przelew na numer telefonu realizowany jest przez 24 godziny na dobę, również w weekendy i święta. Taka usługa może stanowić zatem dobrą alternatywę dla przelewów natychmiastowych.

Niektóre banki zastrzegają sobie jednak możliwość, że w określonych porach dnia przelew na numer telefonu BLIK może nie zostać zrealizowany w ekspresowym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.