Zwolnienie lekarskie na kręgosłup
Kategorie:

Ile można być na zwolnieniu lekarskim na kręgosłup?

Ból kręgosłupa to najczęstsza dolegliwość, na którą skarżą się Polacy. Bez względu na wiek i rodzaj pracy. Wielogodzinna bieganina, czy też siedzenie w niewygodnej pozycji przed komputerem, dość szybko odbija się na naszym organizmie. Zmiany w obrębie kręgosłupa są więc codziennością znacznej części populacji. Ile można być na zwolnieniu lekarskim na kręgosłup? Czy l4 na kręgosłup może wypisać lekarz rodzinny?

Chory kręgosłup nie jedno ma imię

Większość osób skarżących się na ból kręgosłupa, nie zdaje sobie nawet sprawy, ile różnych chorób może kryć się pod tym dokuczliwym symptomem. Zazwyczaj nadwrażliwość tej partii ciała spowodowana jest zwyczajnym przemęczeniem. Niestety bagatelizowanie problemu nie jest rozwiązaniem. Nieleczone zmiany kręgosłupa, mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Jakie są najczęstsze choroby kręgosłupa?

Dyskopatia

Dyskopatię podejrzewa się u osób, u których nagle pojawia się silny ból w konkretach partiach kręgosłupa. Choroba ta objawia się bowiem silnym, nieznośnym bólem, który często uniemożliwia poruszanie. Schorzenie polega na przemieszczaniu się dysków międzykręgowych. W dużym uproszczeniu mówi się, że dysk wypada ze swojego miejsca. Najczęściej objawia się ona w odcinku lędźwiowym. Spowodowana jest dużym wysiłkiem i urazami. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu dyskopatii jest nadwaga. Osłabione mięśnie grzbietowe są przyczyną problemów z dyskami, dlatego niezwykle ważne jest, by o nie dbać.

Stenoza lędźwiowa

To schorzenie niekoniecznie musi być nabyte. Może być chorobą wrodzoną. Jednak do stenozy lędźwiowej równie często dochodzi przy mechanicznych urazach kręgosłupa lub zwyrodnieniu kręgosłupa. Ból, którym się objawia jest stały. Jego podłożem jest ucisk spowodowany zwężeniem kanału przez który biegnie rdzeń kręgowy.

Zwyrodnienia kręgosłupa

To właśnie ten rodzaj chorób kręgosłupa, dotyka nas najczęściej. Zwyrodnienia kręgosłupa zazwyczaj spowodowane są niską aktywnością fizyczną, siedzącym trybem życia oraz nadwagą. Ich podłoża możemy także szukać w genetyce. Choroba ta objawia się bólem, który potęgowany jest przez każdy niemal ruch. Dolegliwość tą powoduje brak mazi między kręgami. Jej zanik spowodowany jest brakiem ruchu. Kiedy jesteśmy aktywni, nasz kręgosłup naoliwia się sam. Czyli produkuje niezbędne składniki, dzięki którym chrząstki kostne nie ocierają się o siebie. Jeśli płynu maziowego jest za mało, tarcie uszkadza chrząstki, a następnie kości.

Choroby kręgosłupa – jak wrócić do sprawności?

Najczęściej ból spowodowany chorobami kręgosłupa jest tak silny, że jedyne o czym marzymy, to odpoczynek. Niestety wiele ataków całkowicie wyklucza nas z życia codziennego i uniemożliwia poruszanie. Osoby będące aktywnie zawodowo korzystają wtedy ze zwolnień lekarskich.

Ile można być na zwolnieniu lekarskim na kręgosłup?

W większości przypadków rekonwalescencja nie trwa długo. Jest to jednak często złudne wrażenie. Chwilowa regeneracja sił pozwala wrócić do codziennych obowiązków. Przewlekłe choroby kręgosłupa szybko dają się jednak we znaki i ból ponownie do nas wraca. Leczenie chorób kręgosłupa jest długim procesem. Aby szybciej wrócić do sprawności powinniśmy przede wszystkim o siebie dbać.

Gdy ból się zmniejsza, nie przeciążajmy się. Chwilowa poprawa jest często zapalnikiem do szybkiego skoku na głęboką wodę. Przy schorzeniach kręgosłupa powinniśmy bardzo uważać, by się nie przeforsować. Gdy nastąpi poprawa warto zacząć powrót do życia od delikatnych i wolnych ćwiczeń. Wykonując je, możemy poznać zakres ruchów przy których nie występuje ból. Nie sięgajmy też po żadne środki przeciwbólowe bez konsultacji z lekarzem. Aby przystąpić do leczenia, trzeba znać podłoże.

Dlatego na samym początku konieczne jest wykonanie szeregu badań. Jeśli nie występują u nas żadne poważne schorzenia, możemy pomóc sobie sami. Przy sporadycznych bólach spowodowanych zmęczeniem, zdecydujmy się na masaże relaksacyjne. Specjalista powinien także skierować nas na zabiegi rehabilitacyjne. Takie zabiegi działają zbawiennie na nasz organizm i pozwalają na odczucie szybkiej poprawy.

Zwolnienie lekarskie na kręgosłup?

Tak. Zwolnienie lekarskie z powodu dolegliwości związanych z kręgosłupem jest możliwe. W ostatnich latach staje się również bardzo częste. Aby móc skorzystać z L-4 w związku z chorobami kręgosłupa, musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Następnie z odpowiednim skierowaniem odwiedzić trzeba specjalistę, który zleci szereg badań. W tym czasie prawdopodobnie będziemy korzystali ze zwolnienia lekarskiego, które wystawi lekarz rodzinny. Dzięki niemu będziemy mogli swobodnie poddać się wszystkim koniecznym zabiegom i badaniom. Odpoczynek, który zapewni nam przebywanie w domu również sprawi, że prawdopodobnie poczujemy się lepiej.

Ile może trwać zwolnienie lekarskie na kręgosłup?

Ból pleców a l4
Źródło: Freepik.com

Zwolnienia lekarskie wystawiane z powodu bólu kręgosłupa zazwyczaj obejmują okres nie dłuższy niż 21 dni. W tym czasie organizm powinien się zregenerować, a my wykonać podstawowe badania. Zazwyczaj jest ono wystawiane przez lekarza podstawowej opieki.

Po tym jednak czasie, możliwe jest jego przedłużenie. Jeśli nie zdążyliśmy jeszcze skonsultować się ze specjalistą lub okres rekonwalescencji się przedłuża, lekarz ma prawo wystawić kolejne L-4. Maksymalny czas wszystkich zwolnień lekarskich spowodowanych chorobami kręgosłupa może wynosić łącznie 182 dni. Zatem nie rożni się on w ogóle od innych chorób z wyjątkiem gruźlicy (gruźlica i ciąża pozwalają na korzystanie ze zwolnień lekarskich nawet przez 270 dni). W tym czasie wszystkim zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (lub zlecenie, jeśli opłacają oni dobrowolne składki chorobowe) przysługuje zasiłek chorobowy.

A co dalej?

Jeżeli wykorzystaliśmy maksymalny okres zwolnienia lekarskiego z powodu chorób kręgosłupa, a proces leczenia trwa, możemy wystąpić do ZUSu o świadczenie rehabilitacyjne. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod który podlegamy. Należy również zebrać całą dotychczasową dokumentacje medyczną. Na jej podstawie komisja lekarska wyda orzeczenie. Wtedy albo wrócimy do pracy, jeśli opinia będzie negatywna, albo pozostaniemy dalej w domu. Maksymalny okres trwania świadczenia rehabilitacyjnego to 12 miesięcy.

Czym jest i dlaczego jest konieczna komisja lekarska?

182 dni to dość długi okres. W tym czasie większość chorób odchodzi w zapomnienie. Jeśli się tak nie dzieje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (na wniosek zainteresowanego) powołuje komisje lekarską. Jej zadaniem jest sprawdzenie, czy choroba faktycznie uniemożliwia nam powrót do pracy. Bardzo często zdarza się bowiem, że pracownicy bezpodstawnie wykorzystują L-4.

Zespół osób z wykształceniem medycznym pochyla się zatem nad każdym indywidualnym przypadkiem i dokładnie przygląda się jego historii choroby oraz dotychczasowemu leczeniu. To on decyduje także jaki jest przewidywany czas powrotu do pełnej sprawności. Może zatem zadecydować o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na kilka tygodni, miesięcy, a nawet rok. Należy jednak pamiętać, że komisja lekarska może stwierdzić, iż powrót do pracy nie zagraża naszemu zdrowiu, czy życiu i odrzucić nasz wniosek. Dlatego trzeba go złożyć z pewnym wyprzedzeniem, tak by ostatnie zwolnienie lekarskie nie kończyło się przed dniem zwołania komisji lekarskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.