Kobieta domowymi sposobami usuwa zaskóniki
Kategorie:

Domowe sposoby na zaskórniki

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Jak pozbyć się zaskórników w domu? Nie ma magicznej metody, która pozwoli na skuteczne i szybkie pozbycie się zaskórników. Gładka cera to wynik regularnej pielęgnacji odpowiednio dobranymi do tego kosmetykami. Poza tym, istnieje szereg domowych metod wspierających walkę z niedoskonałościami.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki są zmorą osób w każdym wieku. Pojawiają się w okresie dojrzewania i zostają z nami na następne kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt, lat! Szczególnie upodobały sobie posiadaczy skóry skłonnej do przetłuczania. Dlaczego? Powstają tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Zaskórniki, czyli drobne jasne lub ciemne kropeczki, najczęściej zlokalizowane w strefie T – na nosie, brodzie i czole, są wynikiem nadprodukcji sebum połączonego z zanieczyszczeniami oraz martwym naskórkiem.

Na cerze mogą pojawić się dwa rodzaje zaskórników:

  •     Zaskórniki otwarte – przyjmują ciemnobrązową lub czarną barwę, najczęściej pojawiają się na brodzie lub nosie;
  •     Zaskórniki zamknięte – mają białą barwę i są widoczne jako podskórne „grudki”.

Jak pozbyć się zaskórników w domu?

Nie ma magicznej metody, która pozwoli na skuteczne i szybkie pozbycie się zaskórników. Gładka cera to wynik regularnej pielęgnacji odpowiednio dobranymi do tego kosmetykami. Poza tym, istnieje szereg domowych metod wspierających walkę z niedoskonałościami.

Parówka na zaskórniki

Najpopularniejsza z nich to tzw. „parówka”. Para unosząca się nad wrzącą wodą otwiera pory i pozwala „wydostać się” zanieczyszczeniom. Jak wykonać ten prosty zabieg? Aby napar podziałał oczyszczająco i antybakteryjnie, do miski należy włożyć kwiat lipy, tymianek, pokrzywę lub miętę i zalać wrzącą wodą. Zadbaj, by miska nie miała zbyt dużej średnicy, wtedy para mniej będzie się rozchodzić. Pochyl głowę nad miską i zakryj dość szczelnie ręcznikiem. Powoli i spokojnie oddychaj i pozwól ziołom działać. Tak rozpulchniona skóra jest świetnym „materiałem” do dalszej pracy. To idealny moment na aplikację dedykowanych do skóry tłustej kosmetyków. Maska z glinką nałożona tuż po parówce działa znacznie skuteczniej niż zwykle, bo pory są otwarte. Dzięki temu składniki wnikają szybciej i głębiej.

Manualne oczyszczanie twarz

W wyjątkowych wypadkach, przestrzegając ściśle zasad higieny, możesz pozbyć się wągrów wyciskając je. Ważne, by zrobić to bezpiecznie, ponieważ nieumiejętne wyciśnięcie zaskórników może finalnie doprowadzić do powstania bolesnego i jeszcze gorzej wyglądającego trądziku!

  1.     Dobrze przygotuj skórę. Zmiękcz naskórek i otwórz pory.
  2.     Przed wyciskaniem dokładnie oczyść i zdezynfekuj miejsce „zabiegu” (np. nos czy brodę) oraz ręce.
  3.     Do wyciskania używaj wyłącznie opuszków palców.
  4.     Po zakończeniu, dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj skórę.

Ogranicz jednak manualne oczyszczanie twarzy do minimum. Wyciskanie wągrów na twarzy paznokciami może prowadzić do wciskania złogów w głąb skóry. W takiej sytuacji łatwo o przemianę początkowo niewinnych zaskórników w pryszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.