Artykuł sponsorowany.
Wykupienie ubezpieczenia OC to jeden z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy z własnym samochodem. Polisa zwalnia z odpowiedzialności finansowej względem szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego, ale nie daje gwarancji pokrycia kosztów wynikających z następstw kradzieży, uszkodzeń oraz serwisowania pojazdu. Takie zabezpieczenie można uzyskać, decydując się na ubezpieczenie dobrowolne – AC oraz Assistance. Jakie są najważniejsze różnice między nimi?
Dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne – co to jest?
Właściciele samochodów w Polsce są zobligowani do wykupienia polisy OC, która zwalnia ich z odpowiedzialności cywilnej, ale nie zapewnia gwarancji zwrotu kosztów związanych ze stratami materialnymi poniesionymi w sytuacji, gdy są sprawcami wypadku. Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne zabezpieczają przed niespodziewanymi sytuacjami i zapewniają szereg korzyści dla winnego szkody właściciela pojazdu. Polisy dostępne dla kierowców różnią się warunkami, zakresem ochrony oraz ceną, jednak zawsze gwarantują większe zabezpieczenie finansów niż samo OC.
Najpopularniejszym wyborem w pakiecie ubezpieczeniowym jest AC (autocasco), czyli polisa, która chroni przed skutkami finansowych strat związanych z uszkodzeniem samochodu oraz kradzieżą. Atrakcyjnym wyborem jest również ubezpieczenie Assistance zapewniające niezbędną pomoc w trakcie zdarzeń drogowych. Czy warto wykupić dwie polisy?
Podstawowe różnice między AC i ubezpieczeniem Assistance
Podstawowe ubezpieczenie OC nie oferuje zwrotu pieniędzy kierowcy winnego kolizji lub wypadku. Wykupienie polisy AC upoważnia do uzyskania odszkodowania bez względu na okoliczności i winę podczas nieszczęśliwego zdarzenia na drodze. Zwrot kosztów mogą otrzymać również właściciele pojazdów skradzionych lub uszkodzonych w wyniku aktu wandalizmu. Autocasco chroni dobytek przed niszczycielskimi siłami natury np. działalnością silnego wiatru czy opadami gradu. Pieniądze można uzyskać bez względu na wielkość zniszczeń – od wybitej szyby po kasację całego pojazdu. Ubezpieczenie AC nie obejmuje zdarzeń, które nastąpiły w trakcie naprawy samochodu i gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu.
Polisa Assistance zapewnia nieocenione wsparcie podczas wystąpienia awarii, a także podczas kolizji i wypadków drogowych. Zakres ubezpieczenia obejmuje przyjazd pomocy drogowej do miejsca zajścia i serwisowanie zgodne z aktualnymi potrzebami. Ubezpieczenie sprawdzi się przy konieczności holowania pojazdu, naprawy na miejscu, a w niektórych pakietach – otrzymania samochodu zastępczego oraz organizacji noclegu na czas wyłączenia pojazdu z ruchu. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia dedykowanego niespodziewanym incydentom cały proces uzyskania fachowego wsparcia nie zajmuje dużo czasu, a w zależności od zakresu ochrony – bywa często niezastąpiony poza granicami kraju.
Jak i gdzie wykupić korzystne ubezpieczenie samochodu?
Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne często dostępne są w pakietach z podstawowym ubezpieczeniem OC, którego konieczność posiadania reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Przy wyborze najkorzystniejszej polisy pod względem ceny i zakresu ochrony warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa przedstawicieli biur ubezpieczeń. Specjaliści z zakresu polis samochodowych w Prominent pomagają wybrać najlepsze ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów osobowych i ciężarowych w ramach profilu AC oraz Assistance. Wszystkie formalności można załatwić internetowo lub osobiście podczas wizyty w biurze w Krakowie.