Kobieta z pieniędzmi z windykacji
Kategorie:

Czym jest windykacja?

Masz problem z otrzymaniem należnych pieniędzy lub innych dóbr? Nie możesz nawiązać kontaktu ze swoim dłużnikiem? Windykacja to zgodne z prawem dochodzenie do odzyskania nieuregulowanych należności. Sprawdź, na czym polegają najbardziej przemyślane i skuteczne sposoby na to, aby dług wrócił do Ciebie.

Rodzaje windykacji

Proces windykacji zaczyna się od próby kontaktu z dłużnikiem i ustalenia powodu niespłacenia długu. Rodzaj windykacji zależy od skutków rozmowy i działań, które trzeba następnie podjąć.

  • Windykacja miękka (polubowna) – jest to najszybsza i najbardziej korzystna metoda na rozwiązanie sprawy – nie wiąże się z procesem sądowym. Polega ona na ustaleniu warunków i motywowaniu dłużnika do zapłaty. Kontakty z dłużnikiem obejmują wiadomości tekstowe, e-maile, rozmowy telefoniczne – windykacja pośrednia, lub wizyty w miejscu pracy i zamieszkania dłużnika – windykacja terenowa.
  • Windykacja twarda (sądowa) – gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy, w odzyskaniu pieniędzy pomoże skierowanie sprawy do sądu. Postępowanie może skutkować wydaniem nakazu zapłaty lub zwrotu dóbr.
  • Windykacja egzekucyjna – ten etap windykacji prowadzi komornik, który działa na mocy nakazu wydanego przez sąd. Komornik, posiadając więcej praw od pracownika firmy windykacyjnej, może zająć część majątku dłużnika. Dodatkowo, dłużnik jest w takim przypadku zobowiązany do pokrycia kosztów prowadzenia procesu i egzekucji.

Wymienione trzy etapy windykacji odnoszą się zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw oraz spółek. Poza narzędziami specyficznymi dla podanych etapów windykacji, skuteczne mogą okazać się również metody nowoczesne. Może to być np. wystawienie opinii na stronie internetowej czy mediach społecznościowych dłużnika.

Ile trwa proces windykacji?

Przede wszystkim, im wcześniej zacznie się proces windykacji, tym większe są szanse na polubowne i szybkie rozwiązanie sprawy. Najefektywniejsze okazują się próby windykowania należności nieregulowanych do ok. 3 miesięcy od terminu spłaty.

Jeśli chodzi o czas trwania samego ściągania długu sposobem polubownym, zależy on od danej firmy. Z kolei wejście na ścieżkę windykacji sądowej wiąże się już na pewno z dłuższym procesem. Zależy on od wielu czynników niezależnych od wierzyciela. Postępowanie komornicze również może być długotrwałe ze względu na m.in. możliwości majątkowe dłużnika. Z tych powodów, odzyskanie należności może zająć miesiąc, rok lub nawet kilka lat.

Ile kosztuje windykacja?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, usługi profesjonalnych firm windykacyjnych nie są tak drogie. Mogą zdarzyć się oczywiście wyjątki, jednak większość firm proponuje dzisiaj rozsądne ceny. Niektóre firmy proponują też model naliczania prowizji od wartości odzyskanej kwoty, wyłącznie w wypadku skutecznego odzyskania długu. Dzięki temu, profesjonalne działania windykacyjne mogą okazać się opłacalne.

Windykacja na własną rękę

Nie istnieją żadne prawne obostrzenia, które zabraniałyby samodzielnych prób odzyskania długu. Dużym plusem samodzielnej windykacji może wydawać się brak kosztów. Warto jednak przemyśleć taką decyzję, gdyż niewystarczające umiejętności negocjacyjne czy brak znajomości przepisów prawa, mogą skutkować niepowodzeniem windykacji. Firmy z doświadczeniem, takie jak Hadyński Inkaso, podejmą profesjonalne działania, które znacznie zmniejszą szanse niepowodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.