Ognisko w ogrodzie
Kategorie:

Czy zgodnie z prawem można palić ognisko w ogrodzie?

Kto z nas nie lubi relaksu przy ognisku? Ciepło ognia, tlący się żar, skaczące płomienie. Ognisko nie tylko dostarcza przyjemnego ciepła i kojącego blasku. Ognisko nas uspakaja, poprawia nastrój, wprowadza w refleksyjny stan. Można nad nim usmażyć kiełbaski, przygotować warzywa. Kociołek warzywny z ogniska jest przysmakiem wielu z nas. Ognisko w ogrodzie to doskonały pomysł na samotny wieczór, a także na imprezę z rodziną, przyjaciółmi. Czy to jest jednak dozwolone? Czy można palić ognisko w ogrodzie i czy to bezpieczne? Sprawdźmy!

Powodu palenia ogniska w ogrodzie

Istnieją dwa główne powody rozpalania ognia w ogrodzie. Pierwszy z nich jest związany z utrzymywaniem porządku na działce, drugi jest rekreacyjny.

Bardzo często ludzie palą ognisko, gdyż w ten sposób próbują się pozbyć liści, gałęzi. Naturalny i (niestety) sztucznych odpadków. Najczęściej są to suche liście, gałęzie, rośliny. Czasem zdarza się, że ktoś próbuje się w ten sposób pozbyć śmieci, również wykonanych z plastiku. Rekreacyjne palenie ogniska polega na spędzaniu przy nim czasu, pieczeniu kiełbaski. Chodzi o ogrzanie się przy ogniu, popatrzenie na płomienie. Wykorzystanie ognia do przygotowania jedzenia. Czy któryś z tych rodzajów ognisk jest legalny?

Czy można spalać suche liście?

Rozpalanie ogniska w celu pozbycia się odpadów jest nielegalne. Nie można spalać suchych liści, ściętych gałęzi, czy skoszonej trawy. Absolutnie nie wolno spalać śmieci innego typu. Palenie plastikowych śmieci jest nie tylko surowo zabronione, ale też bardzo szkodliwe. To szkodzi nie tylko środowisku. Ma także bardzo negatywny wpływ na zdrowie wszystkich, którzy znajdą się w pobliżu ogniska. Dotyczy to nie tylko mieszkańców domu, ale też sąsiadów, nawet stosunkowo dalekich.

W ten sposób nie można się pozbywać roślin. Nawet jeśli wydaje się to jedynym rozwiązaniem. Odpady należy odpowiednio segregować. Oddawanie odpadów oraz sposób segregacji regulują przepisy konkretnej gminy.

Odpady zielone najczęściej trzeba osobiście dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W niektórych miejscach wystarczy je wrzucić do kosza na biośmieci. Jeśli śmieci jest dużo, to należy je zawieźć do PSZOK. Najczęściej każda gmina jesienią organizuje specjalne zbiórki liści i gałęzi. Śmieci roślinne można wykorzystać też w inny sposób. Mogą one być naturalnym nawozem dla innych roślin.

W całej Polsce obowiązuje segregacja śmieci. W związku z tym nigdzie, w żadnej gminie, miejscowości, na wsi nie można samodzielnie spalać odpadów. Nie można spalać zielonych odpadów, a tym bardziej odpadów innego typu. Nie m znaczenia, czy to działka prywatna, ogród przy domu, czy działka blisko lasu. Nigdzie nie można spalać śmieci, nawet pochodzenia naturalnego. Ognisko w ogrodzie, które ma służyć spalaniu śmieci jest zatem nielegalne. 

Czy można palić ognisko w celach rekreacyjnych?

Nie ma przepisów, które zabraniałyby rozpalenia ogniska w celach rekreacyjnych na własnej działce. Jeśli rozpalamy takie ognisko, to nie możemy w nim spalać śmieci, liści i gałęzi z ogrodu. Liście wydzielają dużo dymu. Ognisko staje się bardzo uciążliwe. Gałęzie z roślin ogrodowych nie są odpowiednim opałem na ognisko, na którym pieczemy kiełbaski.

Jeśli chcemy rozpalić w ogrodzie ognisko, to musimy przestrzegać kilku zasad. Ważne jest to, aby używać odpowiedniego opału. To powinno być specjalnie przygotowane drewno opałowe. Powinno mieć wilgotność około 20-30 procent. Powinno wydzielać niewiele dymu oraz jak najmniej zanieczyszczeń. Najlepiej kupić specjalny opał w odpowiednim sklepie. Opał specjalnie przeznaczony do rozpalania ogniska w ogrodzie.

Ognisko w ogrodzie a przepisy przeciwpożarowe

Bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca na ognisko. Podczas wybierania miejsca powinniśmy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Ważne jest to, aby miejsce było urokliwe i właściwe do spędzania w nim czasu. Okoliczności ogniska powinny być przyjemne. Najważniejsze jednak są przepisy przeciwpożarowe. Kwestie związane z wyborem miejsca na ognisko oraz przepisami przeciwpożarowymi reguluje rozporządzenie. To rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Dotyczy ono ochrony przeciwpożarowej.

Jeśli ognisko ma być legalne, to musimy zadbać o zachowanie odpowiednich odległości. Od granicy lasu powinniśmy zachować odległość minimum 100 metrów. Jeśli ognisko będzie bliżej niż 100 metrów od lasu, to będzie nielegalne. Ognisko nie może znajdować się blisko materiałów palnych. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której istnieje ryzyko zapalenia się materiałów palnych od ogniska. Ognisko należy rozpalić w odległości minimum 4 metry od sąsiedniej działki. Powinno być w odległości większej niż 10 metrów od miejsca omłotów oraz występowania płodów rolnych, które mogą się zapalić.

Duże palenisko ogrodowe może stworzyć nie tylko zagrożenie pożarowe, ale spowodować duże zadymienie. Absolutnie nie można rozpalać ogniska w lesie. Rozpalanie ogniska w lesie jest nielegalne i bardzo niebezpieczne. W niektórych miejscach palenie ognisk jest zakazane. Zawsze warto się zapoznać z przepisami obowiązującymi na terenie konkretnej gminy. Mandat za palenie ogniska można dostać od policji albo straży miejskiej.

Palenisko ogrodowe a zadymienie. Mandat za palenie ogniska

Każde, ale szczególnie duże palenisko ogrodowe może powodować zadymienie. Dym jest nie tylko uciążliwy. Może być też śmiertelnie niebezpieczny. Należy pilnować, aby dym z ogniska nie dostał się na drogę. Jeśli dym dostanie się na drogę, to spowoduje ograniczenie widoczności. To może poskutkować bardzo niebezpieczną sytuacją i stworzyć zagrożenie w ruchu.

Należy zadbać też o to, aby dym nie był uciążliwy dla sąsiadów. Sąsiadom może przeszkadzać woń ogniska, zadymienie podwórka i domu. Problematyczne może być też wdychanie dymu. Jest ono nie tylko nieprzyjemne ale też niezdrowe. Jeśli ktoś zadzwoni do straży miejskiej albo na policję i zgłosi, że dym albo woń z naszego ogniska mu przeszkadza, to możemy zostać ukarani mandatem.

Warto zatem wybrać takie miejsce, które jest oddalone od drogi oraz domów. Nie można jednak palić ogniska w lesie. To oddalone miejsce musi być bezpieczne. Można też zapytać sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko albo ich zaprosić.

Ognisko a grill

Palenie ogniska w formie grilla w ogrodzie
Źródło: Pexels.com

Czasem rozpalenie ogniska może być bardzo kłopotliwe i niebezpieczne. Nie można go rozpalać zbyt blisko domu, mebli ogrodowych. Należy zadbać o to, aby wszystko dokładnie się ugasiło. Alternatywą może być ognisko grill. Nie trzeba przygotowywać odpowiedniego miejsca, zastawiać ogniska kamieniami, w odpowiednich odległościach od lasu. Wystarczy kupić odpowiednie ognisko grill i z niego skorzystać. To łatwiejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Ruszt umożliwi przygotowanie posiłków. Palenisko grill też daje ciepło i przyjemny błysk ognia. Duże palenisko ogrodowe daje niesamowite wrażenie. Jest ono jednak dość kłopotliwe i niebezpieczne. Trudno je przygotować, rozmieścić i ugasić. Duże palenisko ogrodowe może też stworzyć niekomfortowe dla sąsiadów sytuacje związane z dymem.

Palenisko grill wyposażone w ruszt jest bardziej praktyczne i mniej kłopotliwe. Można dostać mandat za palenie ogniska. Nie dostaje się mandatu za grilla. Na rynku dostępne są różne rodzaje i typy grilla. Można wybrać coś, co będzie pasowało do stylu ogrodu. To może być mały przenośny grill albo duże palenisko ogrodowe, które zostało umieszczone w danym miejscu na stałe. Z kamieni można wybudować mały piecyk, ogrodowy kominek. Niezależnie od tego, na jaki typ paleniska się zdecydujemy, musimy pamiętać o odpowiednim opale.

Jak wykorzystać liście z ogrodu i popiół po ognisku?

Nie można palić ogniska stworzonego z ogrodowych liści i gałęzi. Po każdym ognisku rekreacyjnym zostaje popiół. Jak wykorzystać te odpady? Czy da się je wykorzystać? Zarówno liście jak i popiół mogą stać się naturalnym nawozem, kompostem. Liśćmi można też okrywać rośliny na zimę. Wiele roślin nie ma odpowiedniej mrozoodporności. Przetrwanie zimy jest dla nich trudne. Zamiast szukać sztucznych metod okrycia roślin, warto wykorzystać te naturalne. Liście stworzą ochronną warstwę. W trakcie zimy będą one gniły, tworząc naturalny nawóz.

Również popiół można wykorzystać. Może stać się on nawozem do roślin ogrodowych i doniczkowych. Można nim też nawozić rośliny spożywcze. Popiół obniża kwasowość gleby. Wzbogaca też glebę w potrzebne składniki pokarmowe. Dodawanie popiołu do kompostu sprawi, że szybciej się rozłoży. Popiół należy rozsypać dopiero wtedy, gdy ostygnie. Warto pamiętać o tym, że nie należy go mieszać z korą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.