Mężczyzna wypalony zawodowo
Kategorie:

Czy wypalenie zawodowe może być powodem do otrzymania zwolnienia lekarskiego?

Wypalenie zawodowe jest stanem niezadowolenia z wykonywanej pracy, chronicznego zmęczenia, fizycznego i psychicznego wyczerpania, apatii. Czy może być powodem uzyskania l4? Jakie są jego przyczyny? Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe, a praca

W życiu współczesnego człowieka praca odgrywa kluczową rolę. Wiele osób poczucie sensu życia czerpie ze swojej sytuacji zawodowej. Bardzo często przez pracę określamy swoją wartość, umieszczamy się w hierarchii społecznej. Praca przynosi nam nie tylko korzyści finansowe, a także przyjemność, poczucie spełnienia, satysfakcji. Dzięki pracy nasz czas jest zorganizowany, a poczucie pustki się nie pojawia. To, że praca odgrywa tak ważną rolę, może się przyczynić do wypalenia. Zgodnie z definicją wypalenie jest z reakcją na działające w pracy stresory emocjonalne. To stan ściśle związany z życiem zawodowym. Warto jednak pamiętać, że życie osobiste może mieć znaczny wpływ na życie zawodowe.

Przyczyny wypalenia zawodowego, a rynek pracy

Niektóre zawody wiążą się ze szczególnym ryzykiem wypalenia zawodowego. Istotne są też cechy osobiste konkretnej jednostki. Ogólna sytuacja w pracy, a także sytuacja na rynku pracy. Głównym winowajcą jest stres. Im więcej stresu, tym większe ryzyko wypalenia. Przyczyny stresu mogą być różne, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Stres jest ogólnym stanem obciążenia emocjonalnego. Chronicznym stanem, który uniemożliwia osiągnięcie celu. Brakiem satysfakcji oraz poczuciem zmęczenia. To obciążenie, napięcie, poczucie presji. Brak satysfakcji, brak radości, brak poczucia sensu. Jeśli wypalenie dotknie wielu pracowników jednocześnie, to może mieć negatywny skutek dla całej gospodarki.

Przyczyny stresu w pracy

Wśród stresorów zawodowych wyróżnia się:  czynniki środowiskowe, zawodowe, socjalne. To warunki, w jakich dana osoba pracuje. To również rzeczy bezpośrednio związane z pracą. Zakres obowiązków, wymagania, ilość pracy, a także ilość kontroli sprawowanej nad pracownikiem. Wśród czynników socjalnych wyróżnia się przede wszystkim kontakty z ludźmi.

Chodzi zarówno o pracodawców, pracowników, jak i znajomych i rodzinę. Wiele zależy od samej firmy. Niekorzystnie wpływają długie godziny pracy, zbyt trudne obowiązki, niska płaca. Problemem jest też duża odpowiedzialność, a także częste kontrole pracowników. Niepewność, brak poczucia stałości, brak wsparcia pracownika potęgują stres. To mogą też być cechy osobiste. Na stres narażone są osoby zbyt ambitne, konfliktowe. Brak jasno określonych zadań oraz relacji z pracodawcami i współpracownikami też sprzyja wypaleniu. Głównym problemem często bywa nieskuteczna komunikacja.

Ostatnim problemem jest życie osobiste pracownika. Im mniejsza satysfakcja w życiu osobistym, tym większe ryzyko uczynienia z pracy centrum satysfakcji. Ważny jest też rynek pracy. Im trudniej o pracę, im większe bezrobocie, tym większy stres związany z obecnym zajęciem. Jeśli rynek pracy nie umożliwia alternatywy zawodowej, to pracownik boi się o utratę stanowiska. To powoduje też zmniejszenie płacy.  Przyczyną wypalenia zawodowego może być jeden z wymienionych czynników. Najczęściej jest to jednak splot kilku czynników albo wszystkich.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe — objawy

  1. Czujesz, że pracujesz zbyt dużo, często i ciężko, a pomimo tego wciąż chcesz pracować więcej.
  2. Nie dbasz o swoje potrzeby. Nie spędzasz aktywnie czasu poza pracą. Zaniedbujesz domowe obowiązki. Nie dbasz o relacje.
  3. Praca staje się najważniejsza w Twoim życiu. Myślisz o niej cały czas. Nic innego się nie liczy.
  4. Wycofujesz się społecznie. Stajesz się apatyczny, brakuje Ci kreatywności. Bardzo szybko się denerwujesz. Masz natrętne myśli.
  5. Przestajesz odczuwać przyjemność. W Twoim życiu goszczą tylko złe emocje.
  6. Ciągle jesteś zmęczony, sfrustrowany. Brakuje Ci satysfakcji w życiu.
  7. Masz problemy ze snem. Tracisz na wadze. Częściej zaczynasz chorować.
  8. Odczuwasz niekreślony lęk i pustkę.

Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia

WHO uznało, że wypalenie zawodowe jest chorobą. Jej przyczyną jest przewlekły stres w pracy. Ta jednostka chorobowa ma zostać wpisana do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Zacznie ona obowiązywać w roku 2022. Dopiero wtedy lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Do 2022 roku lekarz nie ma podstaw prawnych do wystawienia zwolnienia z powodu wypalenia. Czyli nie można wziąć l4 na wypalenie zawodowe. Nie oznacza to jednak, że nie można uzyskać zwolnienia lekarskiego z innego powodu. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia ?

Czy można wziąć zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia?

Odczucie wypalenia zawodowego
Źródło: Freepik.com

Brak reakcji na pierwsze symptomy wypalenia może doprowadzić do chronicznej depresji. Nie można wziąć l4 na wypalenie zawodowe, ale można je wziąć na inne schorzenia.  Wszystkie dolegliwości, które powodują niezdolność do pracy, mogą być powodem do otrzymania zwolnienia lekarskiego. To może być bezsenność, chroniczny stres, poczucie lęku, depresja. Kłopoty z pamięcią, z koncentracją, problemy poznawcze. Jeśli masz problemy związane z wypaleniem, to udaj się do psychiatry albo psychologa. Lekarz psychiatra może Ci wypisać zwolnienie z powodu choroby, która współwystępuje w syndromie wypalenia.

O ile nie można wziąć l4 na wypalenie zawodowe, to możliwe jest zwolnienie z innego powodu. Na szczęście po roku 2022 lekarz będzie miał podstawę do wypisania l4 na wypalenie zawodowe. Niestety, w wielu krajach zdrowie psychiczne pracowników wciąż jest ignorowane. Kapitalizm nie idzie w parze z troską o dobre samopoczucie i psychiczny komfort. Jeśli lekarz nie zgodzi się na zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia, to nie odpuszczaj. Spróbuj pójść do innego, bardziej wrażliwego na współczesne problemy, lekarza. Żaden lekarz nie powinien ignorować problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeśli jednak tak się stanie, to nie warto rezygnować z leczenia i warto podjąć dalsze kroki. Nie przejmuj się jeśli Twój pracodawca albo rodzina ignoruje Twoje problemy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia, to się nie wahaj. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne.

Leczenie wypalenia zawodowego

Czujesz, że jesteś przemęczony? Podejrzewasz wypalenie zawodowe? Powinieneś działać jak najszybciej. Udaj się do specjalisty. Ogranicz swoje życie zawodowe. Spróbuj uzyskać fachową pomoc oraz zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia. Znajdź dobrego terapeutę i zacznij leczenie. Zanim jednak uda się to wszystko załatwić, możesz zrobić parę rzeczy samodzielnie.

Na początku spróbuj odbudować relacje z bliskimi. Przyda Ci się wsparcie oraz bliskość. Dobrze będzie spędzić czas z kimś bliskim, zapomnieć o pracy. Spróbuj przyjrzeć się swoim negatywnym emocjom, ich przyczynie i zastanów się, jak możesz im przeciwdziałać. Daj sobie dużo spokoju, oddechu, luzu. Zacznij aktywnie spędzać czas wolny. Sport jest świetną metodą na powrót do zdrowia psychicznego. Postaraj się zaangażować w aktywności poza pracą. T

o może być aktywność, coś, co lubisz, co da Ci satysfakcję. Spróbuj nie umieszczać pracy w centrum swojego życia. To wszystko jest bardzo trudne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie fachowej pomocy. Leczenie jest niemożliwe bez otrzymania l4 na wypalenie zawodowe. Nie można leczyć się z choroby, tak ściśle związanej z pracą, wciąż chodząc do pracy. Trzeba na moment zmienić środowisko, odpocząć, złapać dystans. Chwila przerwy od pracy przyczyni się pozytywnie do poprawy jakości pracy. Rynek pracy w Polsce potrzebuje sprawnych, zdrowych i szczęśliwych pracowników.

Wypalenie zawodowe – l4, czy rezygnacja z pracy?

Skoro praca jest przyczyną problemów, to może warto z niej zrezygnować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wypalenie zawodowe często dotyka osób na wysokich stanowiskach. Szczególnie dotyczy niektórych zawodów. To są zawody lekarskie, pielęgniarskie, cała opieka medyczna. Przede wszystkim zawody związane z dużą odpowiedzialnością. Wśród zawodów obarczonych ryzykiem są też nauczyciele i pracownicy socjalni. Dyrektorzy placówek oraz właściciele dużych firm, a także menadżerowie. Jeśli ktoś jest wykwalifikowanym lekarzem albo pracuje na stanowisku kierowniczym, to nie chce rezygnować z pracy. Rezygnacja nie jest najlepszym wyborem. To powoduje potrzebę przekwalifikowania się, znalezienia nowej pracy.

Życie trzeba zaczynać na nowo. Dlatego chwila przerwy, zwolnienie, odpoczynek są dobrym wyborem. Po wyleczeniu objawów syndromu wypalenia zawodowego należy zbudować pozytywne nawyki zawodowe. Bez zbudowania pozytywnych nawyków, choroba może wrócić. Szczególnie, że często jest związana z cechami charaketu danej osoby albo zawodem. Niektórzy mają większe predyspozycje. Dla takich pracowników l4 na wypalenie zawodowe powinno być obowiązkowe.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Porady.

W celu uniknięcia wypalenia zawodowego warto stworzyć sobie dobre nawyki. Bardzo ważne jest znalezienie interesującego hobby. Chodzi o to, żeby aktywnie spędzać czas poza pracą. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną. Sport pomaga w walce ze stresem, utrzymaniu dobrej formy fizycznej i psychicznej. Regularne uprawianie sportu pomaga rozładować negatywne emocje. To też dobry sposób na satysfakcjonujące spędzanie czasu poza pracą. Ważne jest zbudowanie dobrych relacji z przełożonymi i współpracownikami.

Zdrowe, szczere relacje to podstawa dobrego samopoczucia. Skuteczna komunikacja pomaga w uzyskaniu najlepszych efektów w pracy. Konflikty to jeden z głównych powodów stresu. Gdy ich nie ma, to nasz stan psychiczny jest lepszy. Jeżeli problem tkwi w konkretnym miejscu pracy, to warto rozważyć jego zmianę. Nie zawsze zmiana własnego zachowania może pomóc. Czasem trzeba odejść z toksycznego miejsca. Pierwszym krokiem zawsze może być l4 na wypalenie zawodowe. Pamiętaj, że już od 2022 będzie możliwe uzyskanie l4 na wypalenie zawodowe.

Czy opłaca się wysłać pracownika na zwolnienie?

Kobieta odczywająca wypalenie zawodowe
Źródło: Freepik.com

Wiele firm niechętnie podchodzi do zwolnień lekarskich. Ta praktyka nie jest jednak dobra. Znalezienie dobrego, wykwalifikowanego pracownika jest trudne. Pracownik, który dobrze zna firmę, ma odpowiednie kompetencje, umiejętności i wiedzę jest ważny. Znalezienie nowego pracownika, wdrożenie go, nauka, szkolenia są czasochłonne i kosztowne. Często bardziej się opłaca zezwolenie na zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia niż szukanie nowej osoby.

Przemęczony i sfrustrowany pracownik pracuje gorzej. Jest mniej efektywny, bardziej konfliktowy. Taka osoba zaniedbuje swoje obowiązki. Ze względu na spadek koncentracji oraz zaburzenia pamięci nie wykonuje dobrze swojej pracy. Pozwolenie pracownikowi na przerwę pozytywnie przyczyni się do jakości jego pracy oraz jego efektywności. Warto również pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest umożliwienie pójścia na zwolnienie z powodu choroby. Zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia, innej choroby towarzyszącej należy się każdemu, komu objawy uniemożliwiają pracę.

System wspierania pracowników

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej grupy ludzi. Każda firma może temu przeciwdziałać. Warto zainwestować w specjalistyczną pomoc dla pracowników. Cenne będą też kursy i zajęcia. W każdej firmie powinien być psycholog. Taka osoba może monitorować sytuację firmy oraz jej pracowników. Każdy, najmniejszy przejaw niezdrowych praktyk powinien być natychmiast zwalczany. Warto również pytać pracowników o ich samopoczucie, poziom satysfakcji z pracy.

Właściwa higiena pracy gwarantuje efektywność i sukces.  Ważne jest wspieranie szczerej i nieagresywnej komunikacji. Większość problemów można rozwiązać dzięki skutecznej rozmowie. Ważne, aby jasno, klarownie i bez negatywnych emocji wyrażać swoje zdanie. Odpowiednia komunikacja w pracy może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wypalenia się pracowników. Osoby pracujące z ludźmi, nauczyciele, terapeuci, pracownicy socjalni powinni mieć regularne spotkania ze specjalistą. Dla terapeutów obowiązkowe są superwizje. To spotkania z innym terapeutą, superwizorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.