Kategorie:

Czy można zwrócić zakupiony samochód od osoby prywatnej?

Wiele osób decyduje się na kupno używanego samochodu. Niestety nie zawsze można liczyć na to, że sprzedawca będzie na tyle uczciwy, że poinformuje nabywcę o wszystkich usterkach znajdujących się w aucie. Zresztą czasami sam nie zdaje sobie sprawy o ich istnieniu. Co w takim wypadku może zrobić kupujący? Czy ma w ogóle jakieś prawa? Czy można zwrócić zakupiony samochód od osoby prywatnej? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie się to odbywa? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Korzyści płynące z kupna samochodu używanego

Na początku warto zaznaczyć, że kupno używanego samochody nie zawsze musi skończyć się źle. Nie każdy sprzedawca przecież musi być oszustem. Na szczęście są jeszcze na świecie uczciwi ludzie, którzy po prostu chcą sprzedać swój pojazd, ponieważ zwyczajnie wymienią go na inny lub potrzebują gotówki.

To przede wszystkim nabywca przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien dokładnie obejrzeć pojazd i dopiero wtedy podpisać umowę. Do najistotniejszych korzyści płynących za zakupu używanego auta należą:

  • Niższa cena.
  • Szeroki wybór.
  • Brak konieczności dokonywania napraw w autoryzowanym serwisie.
  • Samochód wolniej traci na wartości.
  • Łatwiejszy dostęp do części wymiennych.
  • Niższy koszt ubezpieczeń.

Jak widać, kupno używanego auta ma swoje zalety. Największy problem pojawia się jednak wtedy, kiedy okazuje się, że nie wszystko działa jak należy, a transakcja już została sfinalizowana.

Czym jest wada ukryta?

Wada ukryta samochodu to jak sama nazwa wskazuje usterka, o której nie wiedział nabywca w momencie zakupu. Zalicza się do nich także to, że sprzedawca nie poinformował kupującego o fakcie, że prawa do pojazdu ma także inna osoba. 

Kiedy nowy właściciel zacznie użytkować pojazd i okaże się, że występują usterki techniczne, to może on żądać od swojego poprzednika ich naprawy na podstawie rękojmi. Warto jednak nadmienić, że nieistotne jest to, czy sprzedawca zdawał sobie sprawę z istnienia usterki, czy może nie był jej świadomy. Za to bardzo ważne jest to, aby wada ukryta powstała przed zakupem pojazdu, a nie np. z winy nabywcy lub osób trzecich.

Zresztą z tytułu rękojmi można żądać naprawy zarówno od osoby prywatnej, jak i komisu. Można również odstąpić od umowy zawartej na odległość i dokonać zwrotu auta w ciągu 14 dni.

Jak się zachować w przypadku wady ukrytej? Czy można zwrócić zakupiony samochód od osoby prywatnej?

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać nabywca auta z wadą ukrytą, jest zgłoszenie tego faktu do poprzedniego właściciela. Najlepiej zrobić to oficjalnie, czyli na piśmie, w którym wyraźnie zostaną wskazane nasze żądania. W takiej sytuacji ma trzy możliwości.

Jedną z nich jest wcześniej wspomniana naprawa. Osoba, która nadal chce być w posiadaniu kupionego auta używanego, może zażądać usunięcia usterki bądź pokrycia kosztów. W drugim przypadku nabywca może oczekiwać, że poprzedni właściciel zwróci część pieniędzy otrzymanych za pojazd, czyli obniży jego cenę. Jeśli sprzedawca spełni żądania nowego właściciela, to w tym momencie nie będzie miał obowiązku przyjąć zwrotu auta. Natomiast jeśli uzna, że nie chce wykonać żadnej z tych czynności, to kupujący ma prawo odstąpić od umowy i dokonać zwrotu używanego auta.

Jak przygotować reklamację używanego pojazdu?

Reklamację pojazdu należy złożyć na piśmie. Jeśli nabywca będzie robił to osobiście, to powinien mieć przygotowane dwa egzemplarze i poprosić sprzedawcę o złożenie na jednym z nich podpisu. Natomiast dokument wysłany tradycyjną pocztą należy nadać z potwierdzeniem. Tylko w ten sposób kupujący będzie miał dowód na to, że reklamacja została złożona. Lepiej nie robić tego ustnie ani telefonicznie.

Poza podstawowymi danymi osobowymi w takie reklamacji koniecznie trzeba uwzględnić następujące informacje:

  • Dokładny opis wady ukrytej i moment, w którym powstała.
  • Wyraźne określenie naszych oczekiwań.
  • Określenie terminu wykonania żądanych czynności. Chociaż sprzedawca nie jest zobowiązany prawnie stosować się do wyznaczonego czasu, to w obawie przed dalszymi konsekwencjami może szybciej rozpocząć działanie mające na celu usunięcie usterki.

Poprzedni właściciel powinien poinformować obecnego o swojej decyzji i podjętych czynnościach. Jeśli tego nie zrobi, co zdarza się dość często, to nabywca powinien sam upomnieć się o uzyskanie informacji, na jakim etapie jest jego reklamacja.

Czy można dokonać zwrotu auta używanego bez wady ukrytej?

Zgodnie z prawem każdy konsument ma prawo do zwrotu kupionego auta używanego, pod warunkiem, że będzie on miał wadę ukrytą. Co jednak w sytuacji, kiedy po zakończeniu transakcji nabywca stwierdzi, że jednak nie chce tego pojazdu i będzie chciał dokonać zwrotu?

Otóż w takim przypadku nie ma takiej możliwości. Przepisy prawa cywilnego jasno określają, kiedy może nastąpić odstąpienie od umowy sprzedaży. Nie można bowiem tego zrobić, jeżeli nie istnieją poważne usterki, przez które kupujący nie może korzystać z samochodu zgodnie z przeznaczeniem. To na nabywcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że kupione auto używane miało wadę jeszcze przed zakupem.

Co więcej, kupionego auta użytkowanego nie można zwrócić od razu. Jest to możliwe dopiero w momencie, gdy poprzedni właściciel nie chce się zgodzić na pokrycie kosztów naprawy lub obniżenie ceny pojazdu.

Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce przyjąć zwrotu używanego auta?

Źródło: Freepik.com

Zwrot auta po zakupie jest osiągalny, ale tylko wtedy kiedy sprzedawca zgodzi się go przyjąć. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Skoro wcześniej nie chciał spełnić żądań nabywcy, to dlaczego teraz miałby zmienić zdanie?

W takiej sytuacji kupujący początkowo powinien wystosować oficjalne pismo, w którym poinformuje sprzedawcę, że jeśli nie przyjmie auta używanego kupionego przez niego, to będzie zmuszony wystąpić na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. W przypadku braku odzewu powinien udać się do prawnika lub radcy prawnego i uzyskać poradę. Całkiem możliwe, że sprawa rzeczywiście będzie miała swój finał na sali rozpraw.

Jak uniknąć zwrotu auta po zakupie?

Zwrot auta używanego kupionego od osoby prywatnej jest dość czasochłonny i nie rzadko nerwowy. Warto więc spróbować uniknąć takiej sytuacji. Najważniejsze jest, aby dokładanie sprawdzić samochód przed zakupem. Zawsze można przecież dojść do porozumienia ze sprzedawcą i zanim umowa zostanie sfinalizowana udać się do warsztatu, gdzie fachowiec oceni sprawność i stan techniczny pojazdu. Oczywiście zbywca powinien mieć aktualny przegląd, ale lepiej się upewnić, czy wszystko działa, jak należy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować z auta używanego kupionego od tego właśnie sprzedawcy i poszukać lepszej propozycji od kogoś innego. Czasami oferta, która wydaje się na dany moment najkorzystniejsza, z czasem może nas niemiło zaskoczyć.

Warto także pamiętać o spisaniu precyzyjnej umowy. Z reguły są umieszczane w niej tylko najistotniejsze informacje dotyczące stron, ceny oraz samego pojazdu. Dobrze jest w niej dodatkowo zamieścić szczegółowe dane techniczne, które potem są powodem roszczeń.

Są to jedyne możliwości zabezpieczenia nabywcy auta używanego kupionego od osoby prywatnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.