Reklamacja usług fryzjerskich
Kategorie:

Czy możliwa jest reklamacje u fryzjera?

Na pewno każdy doświadczył w życiu sytuacji, kiedy nie był do końca zadowolony z usługi. Bardzo często dotyczy to również wizyty u fryzjera. Wiele kobiet w obawie przed zniszczeniem włosów obawia się korzystania z usług fryzjerskich. Główną przyczyną jest strach przed ścięciem włosów w zbyt dużej ilości. Drugim powodem jest zafarbowanie na kolor niepasujący do naszego wyglądu. Czy można zareklamować usługę, która nie spełnia naszych oczekiwań? Czy reklamacja może objąć usługę świadczoną przez fryzjera? W artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Czy możemy reklamować usługę fryzjerską?

Każda osoba, która odwiedza profesjonalistę, oczekuje, że jego fryzura nabierze nowego kształtu, a włosy zyskają blask. Najpopularniejsze usługi, na jakie zapisujemy się do fryzjera to:

  • Podcięcie włosów, zarówno na całej długości, jak i samych końcówek.
  • Farbowanie włosów, które może dotyczyć pasemek lub całkowitej zmiany koloru.
  • Strzyżenie męskie, które urozmaicić można modnymi wzorkami z boku głowy.
  • Keratynowe prostowanie, poprawiające strukturę włosa i niwelujące puszenie.
  • Uczesania na imprezy okolicznościowe, takie jak koki, warkocze czy fale i loki.

Podczas siedzenia na fotelu fryzjerskim powinniśmy obserwować, co robi fryzjer. Szczególnie kiedy to nasza pierwsza wizyta i nie znamy techniki, z jaką pracuje profesjonalista. Musimy mieć odwagę zadawać pytania i wyrażać śmiało naszą opinię. Jeżeli coś wzbudza w nas niepewność, powinniśmy od razu o tym porozmawiać z fryzjerem. Zdarza się jednak, że efekt finalny nie spełnia naszych oczekiwań.

Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Nie każdy wie, ale usługę fryzjerską, jak każdą inną mamy prawo reklamować. Jeżeli fryzjer wykona swoją własną wizję, a nie to, na co się umawialiśmy, możemy dokonać reklamacji.

W jaki sposób można zareklamować usługę?

Kobieta korzystajaca z usług fryzjera, która chce zareklamować usługę
Źródło: Freepik.com

Jeżeli widzimy, że profesjonalista wykonuje pracę w sposób budzący wątpliwość, musimy reagować. Niekiedy trafimy na osobę, która pomimo zapewnień, będzie na siłę próbowała wykonywać usługę po swojemu. Zdarza się natomiast, że efektowi finalnemu wnikliwie przypatrzymy się dopiero w domu. Dopiero po myciu, gdy kosmetyki bogate w silikony zostaną zmyte, wady cięcia wychodzą na światło dzienne. W takiej sytuacji niezwłocznie powinniśmy udać się do salonu, w którym wykonywaliśmy usługę.

Należy porozmawiać z fryzjerem i wytłumaczyć, że efekt nam się nie podoba. Jeżeli fryzjer jest profesjonalistą, zaproponuje Ci darmowe poprawki lub wykonanie całej usługi od nowa. W przypadku koloryzacji może zaproponować ponowne farbowanie i ochłodzenie lub ocieplenie koloru. Jeżeli wada jest bardzo istotna mamy prawo do zażądania zwrotu całej kwoty. Reklamacja usługi fryzjerskiej nie jest niczym miłym, natomiast usługodawcy zależy na zadowoleniu klienta. W jego geście jest zaproponowanie Ci formy rekompensaty, która wpłynie na poprawienie efektu swojej pracy. Jeśli fryzjer nie wyrazi skruchy, masz prawo skontaktować się z rzecznikiem praw konsumenta.

Jakie usługi możemy reklamować?

Tak naprawdę możemy zareklamować każdą usługę fryzjerską. Należy jednak wiedzieć, że fryzjer nie jest w stanie wykonać niektórych usług na naszych włosach. Nie powinniśmy się na to gniewać, wręcz przeciwnie. Nie możemy oczekiwać zmiany ciemnych włosów na blond, jeśli mamy pasma cienkie i zniszczone. Taki zabieg dodatkowo by je osłabił i spalił. Jeżeli włosy zostały ścięte bardziej, niż zapewniał fryzjer, masz całkowite prawo do zażądania zwrotu ceny całej usługi. Oczywiście, nie zwróci to naszych włosów, ale pozwoli np. na zakup kosmetyków przyspieszających porost. W sytuacji, kiedy efekt jest bardzo rozczarowujący, możesz zażądać odszkodowania. Jego podstawą jest art.444 mówiący o uszkodzeniu ciała i rozstroju zdrowia.

Czy możemy reklamować usługi kosmetyczki?

Usługi wykonane przez kosmetyczkę również podlegają reklamacji. Tyczy się to paznokci, zabiegów na twarz, a nawet makijażu. W przypadku makijażu wieczorowego czy paznokci możemy oczekiwać zwrotu pieniędzy. Kosmetyczka może zaproponować nam zniżkę na kolejną usługę lub zwrócić całą kwotę usługi. Problem jest poważniejszy w przypadku bardziej inwazyjnych usług jak na przykład makijaż permanentny. Możemy dochodzić odszkodowania za szkodę wyrządzoną przez kosmetologa. Mamy również możliwość ubiegać się o zadośćuczynienie.

Reklamacja usługi fryzjerskiej – czego możemy żądać?

Fryzjer, który zniszczył włosy
Źródło: Freepik.com

Reklamując usługę fryzjerską mamy prawo wymagać poprawienia fryzury lub zwrotu kosztów za usługę. Jeśli nie jest to możliwe, mamy możliwość zażądać zadośćuczynienia. Tyczy się to sytuacji, w których poprzez źle wykonaną usługę wyrządzono nam krzywdę lub szkodę. Odszkodowanie ma na celu zrekompensować nam szkody materialne. Obejmują one np. koszty leczenia, które musieliśmy odbyć, by zregenerować włosy po nieudanym zabiegu. Z kolei zadośćuczynienie ma zrekompensować cierpienie fizyczne i psychiczne. Obejmują one ból oraz wszelkie negatywne uczucia spowodowane nieudanym cięciem. Wysokość zadośćuczynienia jest zależna od szkód, jakie ponieśliśmy i zależy od całokształtu okoliczności.

Do kogo się zgłosić po wypłatę odszkodowania?

Musimy mieć na uwadze, że nie zawsze odpowiedzialność za wyrządzoną nam krzywdę ponosi osoba wykonująca usługę. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, czy fryzjerka jest właścicielką salonu. Jeżeli jest tylko pracownikiem, to czy zatrudniona jest na umowę o pracę lub inną umowę cywilnoprawną. Jeśli fryzjerka jest właścicielką, to ona ponosi odpowiedzialność za wykonywaną usługę. Inaczej wygląda sytuacja, gdy szkodę wyrządził nam pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wtedy konieczne jest zaczerpnięcie wiedzy z kodeksu pracy. Wynika z niego, że wyrządzenie szkody przez pracownika podczas wykonywania obowiązków ponosi właściciel salonu.

Gdy pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenie, odpowiedzialność będzie uzależniona od zawartej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pierwszym krokiem, który powinniśmy uczynić to złożenie pisma do osoby odpowiedzialnej za szkodę. Musimy w nim określić, jaka kwota będzie satysfakcjonująca, by pokryć nasze szkody. Jeżeli fryzjerka wypłaci nam tylko część kwoty bądź odmówi całkowicie jej wypłaty, pozostaje nam skierować pismo do sądu.

Fryzjer odmawia reklamacji- co robić?

Jeżeli fryzjer twierdzi, że nie można zareklamować usługi, jest w wielkim błędzie. Każdy usługodawca może mieć gorszy dzień i nawet fryzjerowi coś może się nie udać. Dobry, profesjonalny fryzjer przyzna się do błędu i zrobi wszystko, by naprawić swój błąd. Co w sytuacji, kiedy trafiliśmy na usługodawcę, który nie chce z nami współpracować? W tej sytuacji musimy zwrócić się do rzecznika praw konsumentów. Jego zadaniem jest fachowe doradzenie Ci oraz pomoc w napisaniu oficjalnego pisma do salonu. Takie pismo zazwyczaj przynosi pozytywny rezultat.

Jak fryzjerka może się zabezpieczyć?

Coraz częstszą praktyką fryzjerek czy innych usługodawców jest sporządzenie ankiety dla klienta. Zawiera ona szereg pytań, w tym wypadku dotyczących stanu włosów czy ewentualnych uczuleniach. Ponadto, w ankietach zawarta jest informacja o możliwych ewentualnych skutkach ubocznych zabiegu. Taki dokument stanowi zabezpieczenie dla salonu w przypadku wytoczenia przez klienta sporu. Przykładowo, klient może skarżyć się na wysypkę spowodowaną składnikiem kosmetyku fryzjerskiego, chociaż zataił na niego alergię. Fryzjerka w takich okolicznościach w prosty sposób może dowieść swojej niewinności i nie ponieść konsekwencji. Głównie dotyczy to skutków ubocznych zabiegów, które mogą wystąpić nawet podczas prawidłowo wykonanej usługi. Nie ma to większego znaczenia podczas źle wykonanej koloryzacji, dekoloryzacji czy cięcia.

Kiedy reklamację należy sobie darować?

Musimy pamiętać, że nasze niezadowolenie z wizyty nie zawsze może być reklamowane. Powinniśmy odpuścić, kiedy po prostu fryzura nam się nie podoba. To znaczy, kiedy fryzjer wykonał dobrze swoją pracę, a efekt cięcia do nas nie przemawia. Dzieje się tak, kiedy nie ustalisz wspólnie z fryzjerem swoich oczekiwań. Jednym z największych błędów jest znalezienie fotografii w Internecie i poproszenie o identyczną fryzurę. Każdy człowiek ma inny kształt twarzy i nie wszyscy będą wyglądać tak samo dobrze w danej fryzurze. Fryzjer oprócz umiejętności manualnych powinien cechować się wyrozumiałością i cierpliwością. Jego zadaniem jest również odpowiednie doradzenie i ewentualnie zaproponowanie innego, korzystniejszego cięcia. Nawet wychodząc z salonu w gorszym humorze, nie powinniśmy zawsze obarczać winą fryzjera.

Podsumowując, reklamowanie usług fryzjerskich jest jak najbardziej normalną praktyką, do której prawie zawsze mamy prawo. Świadomość konsumentów rośnie i coraz więcej ludzi zna swoje prawa. By zminimalizować ryzyko nieudanej wizyty, korzystajmy z dobrych salonów w naszym mieście. W dobie internetu jesteśmy w stanie przeczytać opinie innych osób, które korzystały z usług salonu. Większość salonów ma profile na Facebooku, gdzie zamieszcza swoje prace. Pozwoli nam to ocenić, czy dane miejsce spełnia nasze oczekiwania i jest w stanie wykonać poprawnie usługę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.