Para przegląda dokumenty
Kategorie:

Co to jest split payment?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Co to jest split payment? Na czym właściwie polega mechanizm podzielonej płatności? Kto może skorzystać z tej metody? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe – lub podobne – pytania, zapraszamy do lektury! Dziś omówimy kwestię split payment, wyjaśniając między innymi zastosowanie wspomnianego mechanizmu podzielonej płatności.

Na czym polega split payment? Kto korzysta z mechanizmu podzielonej płatności? Jakie korzyści przysługują przedsiębiorcom, którzy stosują split payment? Czy trzeba być podatnikiem VAT, by móc skorzystać z płatności dzielonej? A może split payment w ogóle jest rozwiązaniem obowiązkowym? Tego dowiesz się, czytając niniejszym artykuł.

Czym jest split payment?

Metoda podzielonej płatności, zwana także split payment, zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2018 roku. Mechanizmowi temu od tej daty podlegają wszyscy przedsiębiorcy, którym bank utworzył bankowy rachunek VAT. Z rachunku tego skorzystać mogą nie tylko podatnicy VAT, ale i osoby zwolnione z podatku VAT. Ci drudzy także mają możliwość dokonania przelewu do kontrahenta, który jest podatnikiem VAT.

A na czym polega mechanizm podzielonej płatności? Dokonując przelewu do danego kontrahenta, na jego rachunku VAT wpłynie kwota VAT, natomiast kwota netto znajdzie się na rachunku rozliczeniowym.

Co to jest bankowy rachunek VAT?

Zastanawiasz się, czym jest bankowy rachunek VAT? Otóż to nic innego, jak rachunek, który zakłada się do rachunku rozliczeniowego. To na rachunku VAT podatnik ma gromadzoną się kwotę podatku VAT.

Rachunek VAT tworzy się w ramach metody podzielonej płatności. Środki, które się na nim znajdują, z reguły przeznacza się na zapłatę podatku VAT do urzędu skarbowego, CIT, akcyzę, cło i składki ZUS. Ponadto pieniądze, które zgromadziły się na rachunku VAT, przeznaczone są także na zobowiązania z tytułu podatku VAT, który dotyczy zakupów u kontrahenta.

Mężczyzna ogląda filmik na laptopie i robi notatki

Z rachunku VAT nie można dokonywać żadnych innych przelewów, niż te, które podaliśmy wyżej. W przypadku, gdy zgromadzimy tam pokaźną sumę i nie przeznaczymy jej na wspomniane zobowiązania, można wnioskować o przelanie ich na nasz rachunek firmowy. W takiej sytuacji należy wysłać pismo do odpowiedniego urzędu skarbowego. Naczelnik urzędu skarbowego zwykle odpowiada na taki wniosek i może, ale nie musi się zgodzić na przelew.

Warto pamiętać, że wszystkie środki, które mamy na rachunku VAT są wolne zarówno od administracyjnych, jak i sądowych zajęć.

Zalety split payment

Chociaż split payment nie jest obowiązkowy, to jednak ma pewne zalety i nierzadko warto tę metodę zastosować. Stosując mechanizm podzielonej płatności, podatnikowi przysługuje szereg różnorodnych korzyści. Po pierwsze odstąpienie od zasady odpowiedzialności solidarnej oraz odstąpienie od nakładania dodatkowych podatkowych zobowiązań. Do zalet zalicza się także brak stosowania większych odsetek związanych z zaległościami podatkowymi w VAT. Ponadto podatnik może liczyć na szybszy zwrot nadwyżki naliczonego VAT.

Kto może skorzystać z metody podzielonej płatności?

Z reguły podzielona płatność jest dostępna dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Głównie na tym mechanizmie skorzystają podatnicy VAT. Jeśli ktoś natomiast ma działalność, ale nie jest podatnikiem VAT, może jednak skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności, jeśli dokonuje przelewu osobie, która jest podatnikiem VAT. Metodę tą wykorzystują także przedsiębiorcy, którzy otrzymali fakturę z tym podatkiem.

Do listopada 2019 mechanizm podzielonej płatności był dobrowolny. To, czy nabywca korzystał ze split payment, czy tradycyjnej metody zapłaty, zależało tylko i wyłącznie od niego. Od listopada 2019 natomiast mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowe. Trzeba zastosować ten sposób w sytuacji, gdy wartość sprzedaży wynosi minimum 15 000 zł brutto, kiedy obie strony transakcji są firmami oraz gdy na fakturze jest chociaż jedna „wrażliwa” usługa lub towar. W załączniku numer 15 do ustawy o VAT od towarów i usług znajdziesz listę wspomnianych „wrażliwych” towarów i usług. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.