Obliczanie na kalkulatorze ceny prądu
Kategorie:

Ceny prądu – ile wynoszą nasze rachunki?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W 2022 roku odnotowano wzrost cen dla gospodarstw domowych w wysokości około 24 procent w porównaniu do 2021 roku. Jednak w grudniu 2021 została uchwalona przez Sejm ustawa, która przyczyniła się do obniżenia akcyzy na paliwo oraz prąd z 23 procent do 5 procent. Niższe stawki obowiązywać będą do 31 maja 2022 roku. Jest jednak pewny haczyk niższe stawki obowiązują tylko do 31 maja 2022 roku. Dodatkowo, aby zrekompensować wzrastające ceny żywności, a także kosztów, które ponosimy za energię elektryczną sejm wprowadził dodatkowe regulacje, z których mogą korzystać osoby spełniające określone wymagania związane z dochodem. Jakie? Jaka cena prądu będzie zatem za kilka lat? Co ma na nią wpływ?

Jaki wzrost cen prądu może czekać nas w najbliższych latach?

Każdy zdążył się zorientować, że w polskiej energetyce z dnia na dzień jest coraz gorzej. Świadczy o tym między innymi wzrastająca cena prądu o 100 procent. Dodatkowo trzeba się przygotować na to, że za jakiś czas ceny te będą jeszcze wyższe, gdyż polskie elektrownie nie chcą ograniczyć emisji dwutlenku węgla, przez co będą na nie nakładane kolejne kary unijne, a także będą musiały zostać zwiększone dostawy węgla co wiąże się z większymi kosztami.

Ekonomiści twierdzą, że zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ciepło jest coraz większe przez co do 2030 roku ceny prądu wzrosną od 40 do 50%. Co daje nam 170-180 zł miesięcznie więcej niż dotychczas. Zakładane są więc dwa następujące scenariusze:

Pierwszy z nich – zakłada, że polskie elektrownie będą korzystać z mniejszej ilości węgla do produkcji energii oraz ciepła. W tym przypadku koszty wzrosną z 122 zł do 173 zł, czyli o 42 procent do 2030 roku.

Drugim z nich jest tak zwany wariant czarny. Zakłada on utrzymanie obecnego stanu energetyczno-paliwowego. Oznacza to, że produkcja węgla dalej będzie na tym samym poziomie. Jest to straszny scenariusz, gdyż będziemy mieli do czynienia ze wzrostem wynoszącym 50% na osobę, czyli o 182 zł do 2030 roku.

Warto także dodać, że ceny prądu to nie tylko jedyny problem, z jakim musimy się mierzyć. Kolejnym ważnym aspektem jest dystrybucja energii. Instytut energii odnawialnej przewiduje bowiem, że w ciągu dekady średnie ceny dystrybucji energii wzrosną o 25%. Zarobione pieniądze będą inwestowane w system przesyłu oraz nową potrzebną moc urządzeń.

Ile średnio kosztuje 1 kWh w Polsce?

Cena 1 kwh prądu – wynosi  na obecną chwilę w Polsce 77 gr, gdzie w 2021 kształtowała się ona na poziomie 74 gr. W 2020 roku wynosiła ona 68 gr, a w 2019 roku 61 gr za kilowatogodzinę. Na przestrzeni lat ceny wzrosły drastycznie. W szczególności odczują to osoby, które naprawdę zużywają dużą ilość prądu. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy korzysta z głównych, znanych dostawców energii, gdyż dla niektórych osób oferta innej firmy będzie bardziej opłacalna. 

Jak uniknąć wzrostu cen prądu?

Oczywiste jest to, że na spadek cen prądu nie ma co czekać, gdyż w kolejnych latach będą one wzrastać. Przede wszystkim wynika to z braku wcześniejszej inwestycji w nowoczesne i niskoemisyjne źródła energii. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniem, które sprawi, że nie będziemy mieli styczności ze wzrostem cen prądu lub będzie on niewielki.

Po pierwsze – fotowoltika

W Polskim społeczeństwie świadomość tego, czym jest węgiel i co powoduje wzrasta dzięki temu ludzie zaczęli z niego stopniowo rezygnować. Nie powinien więc dziwić nas fakt, że w Polsce coraz większą popularnością cieszy się odnawialna energia w tym między innymi fotowoltaika, dzięki której nie tylko uporamy się z rosnącymi cenami za prąd, ale również będziemy dbać o środowisko naturalne. Głównym i nadal dominującym członem fotowoltaiki w Polsce jest mikroinstalacja stanowi ona aż 75 procent wszystkich instalacji. Liczba osób wybierających tego typu rozwiązanie przez różnego typu dostępne dofinansowania do  fotowoltaiki w tym najpopularniejszy program Mój Prąd stale rośnie.

Po drugie – zmiana sprzedawcy prądu

Znaczna część osób uważa, że jak mamy ograniczoną ilość producentów węgla to sprzedawców prądu też jest niewielu, a oferowane przez nich stawki nie wiele się od siebie różnią. Nie jest to oczywiście prawda. Zmienić dostawce energii może każdy z nas zarówno w gospodarstwie domowym jak i firmie, przy czym wszystkie formalności możemy wypełnić samodzielnie lub przez udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. Bowiem w 2007 roku weszły regulacje mówiące o tym, że końcowy odbiorca ma swobodę wyboru najkorzystniejszego dla niego sprzedawcy energii oraz gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.