Mężczyzna w firmie sprawdza na komputerze białą liste podatników VAT
Kategorie:

Biała lista podatników VAT – czym jest i jak sprawdzić podatnika?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Prowadząc działalność gospodarczą każdego dnia przeprowadzamy różnego rodzaju transakcje. Dokonujemy zakupu materiałów, podpisujemy umowy z dostawcami usług, czy też sprzedajemy swoje towary. Zawieranie transakcji z innym podmiotem gospodarczym wiąże się z ryzykiem. Nie wiemy bowiem, czy nasz kontrahent okaże się uczciwy. W tym przypadku z pomocą przychodzi rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów we wrześniu 2019 roku, jakim jest tzw. Biała lista VAT. Co to takiego i jak możemy sprawdzić podatnika w białej liście VAT? Przekonajmy się!

Co to jest Biała lista VAT?

Biała lista VAT została uruchomiona 1 września 2019 roku. Podstawowym celem jej powstania było umożliwienie podmiotom gospodarczym dokonania szybkiej i dokładnej weryfikacji kontrahentów. Przed tą datą informacje na temat podatników VAT umieszczone były w kilku odrębnych wykazach. Sprawdzanie przedsiębiorcy za ich pomocą było czasochłonne i nie dawało stuprocentowej gwarancji. Biała lista VAT skupia w sobie wszystkie informacje na temat zarejestrowanych i niezarejestrowanych podatników podatku VAT, a także podmiotach wykreślonych i przywróconych do rejestru. 

Jakie informacje zawiera Biała lista podatników VAT?

Wiemy już, że przy pomocy białej listy VAT możemy sprawdzić kontrahenta. Jakich informacji dostarczy nam sprawdzenie podatnika w białej liście VAT? Przede wszystkim umożliwi nam weryfikację tego, czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, czyli podmiotem opłacającym podatek VAT. Obok bieżącego statusu podatnika w systemie widoczna jest także jego historia, czyli informacje na temat wykreślenia z rejestru, przywrócenia na listę czy odmowy rejestracji. Ponadto do każdej decyzji dołączona jest podstawa prawna jej wydania, co umożliwia nam poznanie powodów, dla których nasz kontrahent został np. wykreślony z rejestru podatników.

Drugą istotną informacją, jaką możemy sprawdzić przy pomocy białej listy VAT są rachunki bankowe kontrahenta. Za jej pośrednictwem możemy zweryfikować, czy rachunek rozliczeniowy, na który planujemy wpłacić należność rzeczywiście należy do danego przedsiębiorcy. Niestety Biała lista VAT obejmuje wyłącznie rachunki bankowe należące do podmiotów mających status czynnego podatnika. Oznacza to, że nie sprawdzimy tych sposobem podmiotów nie będących podatnikami podatku VAT, czy też wykreślonych z rejestru.  

Obok wymienionych wyżej najbardziej istotnych informacji Biała lista VAT zawiera również podstawowe dane na temat przedsiębiorcy, takie jak:

  • nazwa firmy, lub imię i nazwisko osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą,
  • NIP lub PESEL właściciela,
  • adres siedziby,
  • imiona i nazwiska wspólników,
  • imiona i nazwiska członków organów reprezentujących dane przedsiębiorstwo (np. zarządu).

Jak sprawdzić Białą listę podatników VAT?

Biała lista podatników VAT jest rejestrem prowadzonym i nadzorowanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak sprawdzić Białą listę podatników VAT? Wyszukiwarka dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów. Dostęp do niej możliwy jest także za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sprawdzenie podatnika w Białej liście VAT jest procesem niezwykle prostym i sprowadza się do podania kilku podstawowych informacji na jego temat, takich jak:

  • Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP),
  • REGON,
  • nazwę lub numer rachunku bankowego.

Wykonanie tych kilku prostych kroków da nam dostęp do informacji na temat statusu podatnika i innych podstawowych danych na temat prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Prowadząc działalność gospodarczą warto również sprawdzić Białą listę podatników VAT pod kątem weryfikacji danych na temat własnego przedsiębiorstwa. Jeżeli zauważymy błędy lub braki w zawartych tam informacjach, mamy prawo do wniesienia wniosku o sprostowanie. Kierujemy go do Krajowej Administracji Skarbowej, która ustosunkuje się do naszej prośby i niezwłocznie podejmie działania mające na celu korektę błędów. Biała lista podatników VAT w założeniu ma być rejestrem pozwalającym na rzetelną weryfikację podmiotu gospodarczego. Dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa dokłada wszelkich starań, by dane w niej zawarte były aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.