Bezpieczne inwestycje
Kategorie:

Bezpieczne inwestycje – sposoby na inwestycje bez ryzyka

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Bezpieczne inwestycje to opcja, z której wiele osób chciałoby skorzystać. Pewny zysk i minimalne ryzyko to świetna zachęta. Jeśli myślisz o pomnożeniu swojego kapitału, podpowiadamy, jak to zrobić bezpiecznie. Oto podstawowe zasady odpowiedzialnego inwestowania.

Na czym polega inwestowanie?

W świecie finansów zasady są proste – im więcej chcesz zarobić, tym musisz zgodzić się na wyższe ryzyko. Jeśli Twoim priorytetem jest bezpieczeństwo pieniędzy i ucieczka przed inflacją, poznaj bezpieczne sposoby inwestowania. Zapewnią niewielką nadwyżkę, ale też spokojny sen. Poniżej kilka propozycji.

Bezpieczne metody inwestowania kapitału

Jest wiele możliwości pomnażania pieniędzy w sposób bezpieczny lub z niewielkim ryzykiem utraty kapitału. Przede wszystkim są to produkty bankowe – jak rachunki oszczędnościowe czy lokaty, ale nie tylko. Trzeba też pamiętać o dywersyfikacji środków– zwłaszcza przy większym kapitale. Jest to podzielenie kapitału na kilka części i ulokowanie ich w różne opcje. Dywersyfikacja pomaga obniżyć ryzyko utraty pieniędzy.

Rachunek oszczędnościowy. To produkt bankowy, którego celem jest głównie ochrona oszczędności, nie ich pomnażanie. Mimo to pozwala wypracować pewny, mimo że niewielki, zysk. To dodatkowy rachunek o odpowiednim oprocentowaniu. Można go prowadzić bezterminowo, a wypłata środków nie wiąże się z utratą odsetek. Można na niego w dowolnej chwili wpłacić kolejne środki, zwiększając kapitał. Środki możesz na nim przechowywać kilka dni, tygodni, miesięcy – przez dowolny okres.

Lokata bankowa. Możesz założyć lokatę bankową. Są zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem pomnażania pieniędzy. Ich główną zaletą jest stuprocentowy poziom bezpieczeństwa. Lokata bankowa to umowa z bankiem, na podstawie której powierzasz bankowi określoną kwotę na umówiony czas, a po jego upływie otrzymujesz ją z powrotem wraz z odsetkami.

Poza tym zwrot ulokowanych środków do 100 000 euro zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Odsetki będą pewne, ale nie będą bardzo wysokie. Do wyboru są różne rodzaje lokat – m.in. lokata inwestycyjna 6-miesięczna, roczna, internetowa, progresywna czy walutowa. Lokaty cechują się z mniejszą elastycznością niż konta oszczędnościowe, ale oferują zwykle nieco wyższe oprocentowanie.

Obligacje skarbowe i inne. To wyjątkowo prosta w swoich założeniach propozycja. Obligacje skarbowe to rozsądna inwestycja w założeniu długofalowym. Wyróżniamy trzy główne kategorie obligacji – stałoprocentowe, zmiennoprocentowe oraz indeksowane inflacją.

Do w miarę bezpiecznych inwestycji zaliczamy też wybrane obligacje korporacyjne i samorządowe. Jednak ryzyko utraty kapitału w ich przypadku jest nieco większe.

Fundusze inwestycyjne. Bezpieczny poziom ryzyka gwarantują fundusze inwestycyjne. Są one pod kątem ryzyka porównywalne do lokat bankowych oraz obligacji skarbowych. Wiele banków prowadzi specjalne fundusze, w które można inwestować. Odpowiedzialni są za to specjaliści np. od handlu akcjami czy inwestowania w indeksy.

Fundusze inwestycyjne to dobre rozwiązanie, by inwestować w obligacje skarbowe notowane na giełdzie oraz w obligacje firm.

Inne sposoby inwestowania. Bezpieczne inwestowanie zapewniają też inwestycje m.in. w złoto, srebro i inne kruszce oraz w waluty, czyli realne przedmioty o pewnej wartości. Inwestycje w zakup złota czy metale ziem rzadkich to niewielka wartość zainwestowanych pieniędzy przez Polaków. Tymczasem złoto jest postrzegane jako najbezpieczniejsze aktywa, zdolne do ochrony środków przed inflacją i zachowania swojej wartości.

Zbuduj poduszkę finansową

Na początku zadbaj o tzw. poduszkę finansową. Powinna to być kwota, która pozwoli na spokojne życie przez co najmniej pół roku w razie utraty źródła dochodów. Będą to środki na tzw. czarną godzinę, dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Następnie zadbaj o jej bezpieczne przechowywanie – na przykład na koncie oszczędnościowym.

Źródła:

Co to jest lokata bankowa? Czy opłaca się inwestować w lokatę?

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/na-czym-polega-dywersyfikacja-portfela-i-jak-ja-przeprowadzic/cdtbnbj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.