Alimenty do jakiego wiekuu
Kategorie:

Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy przysługują i jak je uchylić?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

W obecnych czasach małżeństwa się rozwodzą. I nie stanowi to nic nadzwyczajnego. Rozwody stały się tak częste, że nie są napiętnowane, tak jak miało to miejsce kiedyś. I choć pary nieżyjące razem nie są ewenementem, to nie można zapominać o dzieciach. To one w takich sytuacjach powinny być najważniejsze. W przypadku, gdy rodzice się rozstają, a dziecko zostaje z jednym z nich, to drugi opiekun musi liczyć się z tym, że poniesie pewne wydatki. W końcu rozstają się rodzice, a dziecko za to nie odpowiada. W poniższym artykule poruszony ostanie aspekt alimentów.

Co to są alimenty na dziecko? Kto je najczęściej wypłaca? Do kiedy płaci się alimenty?

Alimenty na dziecko to nic innego, jak świadczenie pieniężne, które musi płacić opiekun, z którym ono nie mieszka. Takie pieniądze mają zaspokoić połowę podstawowych potrzeb dziecka. Drugą połowę powinien zapewnić rodzic, z którym mieszka dziecko. Wysokość alimentów najczęściej określana jest podczas postępowania sądowego. Alimenty na dziecko płacone powinny być regularnie oraz w wyznaczonej kwocie. W polskim prawie najczęściej zdarza się tak, że pociecha zostaje przy matce, więc to na ojcu spoczywa obowiązek alimentacyjny.

Co, jeśli dziecko nie mieszka z żadnym rodzicem?

Czasami zdarzają się przypadki, że podopieczny zostaje umieszczony w rodzinie zastępczej, domu dziecka, czy chociażby palcówce wychowawczej. W takich przypadkach sąd również ustala wysokość alimentów, które przekazywane są obecnym opiekunom prawnym.

Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dzieci?

Wielu rodziców, którzy płacą alimenty, nie zdają sobie sprawy, że ich obowiązek nie zniknie wraz z ukończeniem pełnoletności przez dziecko. Alimenty są świadczeniem finansowym, które ma na celu utrzymanie dziecka na podstawowym poziomie. Dlatego, jeśli dziecko po 18 roku życia nie zaprzestało edukacji, to rodzic zobowiązany jest nadal płacić alimenty. Obecnie wyznacznikiem jest moment, kiedy dziecko uzyska kwalifikacje do wybranego zawodu i jest w stanie samo się utrzymać. Można śmiało stwierdzić, że wszystko zależy od ambicji pociechy, ponieważ pracę może zdobyć zarówno po szkole zawodowej, jak i studiach. Im czas trwania nauki dziecka będzie wydłużony, tym dłużej obowiązywać będzie świadczenie alimentacyjne.

Do kiedy płaci się alimenty na dorosłe dzieci?

Szukając takich informacji, można znaleźć wiele sprzecznych odpowiedzi. Głównie powielaną teorią jest, to, że obowiązek alimentacyjny ustępuje z ukończeniem 26 roku życia, nawet jeśli nadal się uczy. Nie jest jednak to zgodne z prawdą. Na chwilę obecną nie ma ustalonej górnej granicy wiekowej dziecka, któremu należą się alimenty. Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez sąd. Podczas postępowania sądowego rozpatrzone zostanie, czy alimenty na dziecko nadal są konieczne. Jeśli sąd uzna, że dany rodzic nadal ma płacić, to niestety będzie zmuszony to robić.

Kiedy alimenty nie należą się dorosłym dzieciom? Kiedy ojciec nie musi płacić alimentów?

Choć już wiadomo, że nie ma ustawy, która by mówiła, do jakiego wieku alimenty muszą być płacone, to czasami występują sytuacje, w których nie trzeba ich płacić. Oto one:

  • Dziecko posiada majątek, z którego jest w stanie się utrzymać. Jest to jedna z tych sytuacji, gdzie dziecku nie należą się alimenty, nawet jeśli nie przerwało edukacji. Jeśli posiadany majątek przez dziecko, jest wystarczająco duży, aby starczało pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych, to niepotrzebne są dodatkowe fundusze od rodzica.
  • Kolejny kierunek studiów. Jeśli dziecko ukończyło jeden kierunek i postanowiło iść na kolejny, to z reguły alimenty się nie należą. Skoro dziecko uzyskało kwalifikacje do zawodu, to ma możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin. Jest to czas, kiedy należy przestać płacić alimenty.
  • Podczas kontynuowania nauki na studiach zaocznych, również nie zawsze należą się alimenty. Mimo tego, że dziecko kontynuuje edukacje, to robi to w systemie zaocznym, czyli w weekendy. W takim wypadku może podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin podczas tygodnia roboczego. Jednak należy pamiętać, że studia zaoczne w przeciwieństwie do dziennych są odpłatne. Jeśli nawet dziecko podejmie pracę, ale nie będzie w stanie samemu opłacić czesnego i zaspokoić swoich potrzeb, to alimenty będą konieczne.
  • Nieraz zdarzają się także przypadki, kiedy dzieci postanawiają z alimentów zrobić dochód i jak najdłużej żyć na koszt rodziców. Często zmieniają szkoły, czy kierunki studiów, byleby tylko dostawać pieniądze. W takiej sytuacji rodzic, który nie chce płacić alimentów, musi udowodnić w sądzie, że dziecko nie przykłada się do nauki i w najbliższym czasie nie chce zakończyć edukacji i podjąć pracy. Lepiej jednak nie udawać się do sądu po jednej zmianie szkoły, bo może być ona związana z dobrymi intencjami. Jeśli powtarza się to nagminnie, to warto uregulować aspekt alimentów prawnie.
  • Zawarcie związku małżeńskiego to też dość częsty powód do tego, aby sąd uchylił obowiązek płacenia alimentów na dorosłe dziecko. W trakcie postępowania sądowego należy ustalić, czy ślub został zawarty bez rozdzielności majątkowej. Trzeba także sprawdzić, czy współmałżonek jest w stanie utrzymać dwie osoby.
Obowiązek alimentacyjny
Źródło: Freepik.com

Alimenty na dorosłe dziecko niepełnosprawne – do kiedy trzeba płacić?

Podobnie jak w przypadku dzieci zdrowych, nie ma tutaj górnej granicy wiekowej. Poza tym przy dziecku niepełnosprawnym sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, z jak wysokim stopniem niepełnosprawności ma się styczność. Czasami może mieć miejsce taka sytuacja, że dziecko niepełnosprawne nie osiągnie całkowitej samodzielności, albo nie będzie mogło podjąć zatrudnienia ze względu na swoją przypadłość, co za tym idzie, nie będzie w stanie zapewnić sobie bytu. Alimenty mogą być wypłacane przez całe życie.

Kiedy matka ani ojciec nie muszą płacić alimentów? Umorzenie

Większość rodziców, chętnie wspiera swoje pociechy, zarówno duchowo, jak i materialnie. Co, jednak jeśli życiowa sytuacja na to nie pozwala?

Alimenty to najczęściej koszt kilkuset złotych miesięcznie. Kiedy dzieci stają się coraz starsze, również rodzicom nie ubywa lat, a co się z tym wiąże, przechodzą na emeryturę czy podupadają na zdrowiu. Czasami zdarza się też tak, że tracą pracę z nie swojej winy albo ich dochód maleje. W takich sytuacjach alimenty są dla nich zbyt dużym obciążeniem. Jeśli tak się stanie, rodzic może złożyć wniosek do sądu, w którym przedstawi w sposób szczegółowy swoją sytuację materialną i wykaże, że nie stać go na płacenie alimentów w wyznaczonej kwocie. Jeśli sąd uzna, że wszystkie materiały dowodowe są zgodne z prawdą, to może obniżyć wysokość alimentów, albo całkowicie umorzyć obowiązek płacenia ich.

Uchylenie płacenia alimentów. Kiedy można przestać płacić alimenty?

Uchylenie płacenia alimentów może również nastąpić, kiedy rodzic, zauważy, że jego pociecha nie przykłada starań do nauki, nie zdaje egzaminów z własnej winy, czy nie uczęszcza na zajęcia. Sąd może także zdjąć obowiązek alimentacyjny z ojca, czy matki, jeśli pociecha zachowuje się w stosunku do nich w sposób haniebny i niezgodny z normami społecznymi. Rzadko spotykaną sytuacją jest, kiedy matka ani ojciec nie musi płacić alimentów w związku z tym, że któreś z nich przebywa w zakładzie karnym. Jednak z reguły, alimenty nie są umarzane i rosną wraz z upływem czasu. W wielu przypadkach mogą oni pracować i zarobić na swoje zobowiązania podczas pobytu w więzieniu.

Jak mówi pewne powiedzenie: „małe dzieci, mały kłopot, duże dzieci duży kłopot”. Choć większość rodziców kocha swoje pociechy i starają się im pomagać, jak tylko mogą, to niektóre dzieci nie są w stanie tego docenić. Dość często słyszy się historie, w których młodzi ludzie postanowili bawić się za pieniądze rodzicieli, zamiast zająć się nauką, czy szukaniem pracy.

W takich przypadkach rodzice powinni stanowczo przedstawić swoje zdanie i szczerze porozmawiać z dzieckiem. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, to trzeba będzie udać się do sądu. Wiadomo, że zawsze ciężko zakładać sprawę swoim najbliższym jednakże czasami nie ma innego wyjścia. Należy także pamiętać, że obecnie większość szkół ponadpodstawowych swój program realizuje przez 4 lub 5 lat. W takim przypadku nie ma możliwości zakończenia szkoły średniej w momencie osiągnięcia pełnoletności.

Dorosłość nie rozpoczyna się w momencie otrzymania dowodu osobistego. Dorosłość zaczyna się wtedy, kiedy dana osoba jest w stanie sama o siebie zadbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.