Rybki do dzieciecego akwarium
Kategorie:

Akwarium dla dzieci – czy to dobry pomysł? Ile kosztuje akwarium dla dzieci i jakie wybrać?

W życiu małego odkrywcy nadchodzi taki moment, że chciałby stać się opiekunem. Naukę odpowiedzialności chciałby rozpocząć od posiadania własnego zwierzątka. W grę wchodzą najczęściej zwierzęta domowe typu psy i koty. Przechadzając się po alejkach sklepowych, natrafia na sklep zoologiczny. Tam wybór może paść na zwierzęta futerkowe, np. świnki morskie, chomiki albo króliczki. Pośród zwierząt dzieci mają do wyboru także zwierzęta wodne. Od żółwi morskich po gekony lub jaszczurki. Pośród zwierząt nie można zapomnieć także o rybkach.

Dziś zajmiemy się tematem związaną z rybkami, a tak dokładnie z akwarystyką wodną. Jest to dziedzina, która pozwala nam się przygotować na posiadanie przez dziecko pierwszego akwarium. Dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu przygotujesz się do nowej zmiany w swoim domu. A mianowicie posiadania zwierząt w domu.

Czy zakup akwarium dla dziecka to dobry pomysł? 

To pytanie nurtuje wielu rodziców. W celu lepszej odpowiedzi na to pytanie warto zadać kolejne: W jakim wieku są wasze dzieci? Jeśli zapaliłeś świeczki na 5 czy 6 torcie urodzinowym Twojego dziecka, możemy śmiało powiedzieć, że moment na zakup akwarium jest trafiony. Dzieci w tym wieku mogą z powodzeniem posiadać zwierzęta domowe. Dotyczy to także akwarium z żywymi rybkami.

W przypadku dzieci młodszych zakup akwarium nie jest wskazany. Kontakt ze szkłem, wodą oraz oświetleniem, a także innymi elementami elektrycznymi, np. pompką filtracyjną może skończyć się tragicznie. Jeśli dziecko bardzo pragnie posiadać własne rybki, a ma np. 3-4 lata można skorzystać z różnych zabawek. Są to akcesoria, które mogą imitować prawdziwe akwarium -opowiemy o nich w kolejnych częściach artykułu.

Akwarium dla dziecka

Warto pamiętać, że posiadanie akwarium wymaga czasowej kontroli rodzicielskiej. Niezależnie, czy akwarium zostało wykonane ze szkła lub tylko w części zostało nim pokryte – warto zachować szczególną ostrożność. Kiedy dziecko dokonuje wymiany wody, zmiany filtra lub innych czynności pielęgnacyjnych, tj. czyszczenie, należy być pomocą dla dziecka. Samodzielna wymiana elementów przez nieświadome dziecko może skończyć się tragicznie dla obojga. W trakcie nauki obsługi akwarium warto ustalić akwarystyczne BHP, o którym powiemy za chwilę.

Podsumowując. Zakup akwarium dla przedszkolaka nie jest złą decyzją. To bardzo fajny wstęp do posiadania zwierzątka, w tym przypadku rybek. Dodatkowo ma to bardzo dobry wpływ na kształtowanie poczucia odpowiedzialności u najmłodszych. Niezależnie, czy Twoje dziecko samodzielnie będzie obsługiwało akwarium, czy z pomocą dorosłego warto mieć kontrolę nad akwarium.

Bezpieczny akwarium – dziecięce użytkowanie akwarium 

Akwarium dla dziecka
Źródło: Freepik.com

Karmienie rybek dla osoby w wieku 5-6 lat to bułka z masłem. Wystarczy odkręcić pokrywę, nasypać trochę karmy (wystarczy niewielka szczypta) i gotowe. Czasem karmę można nasypać bez odkręcania pokrywy w tzw. szklanych kulach. Sprawa bardziej skomplikowana pojawia się w przypadku czyszczenia akwarium, w którym trzeba wykonać następujące typy czynności:

  • Wymiana wody,
  • Czyszczenie podłoża (kamienie, rośliny oraz elementy ozdobne),
  • Czyszczenie szkła akwarium,
  • Wymiana filtrów,
  • Sprawdzanie jakości wody.

Są to czynności, które powinni wykonywać tylko dorośli. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko wraz z rodzicem brało czynny udział w czyszczeniu własnego akwarium dla rybek. Wystarczy opracować własne metody BHP.

Jak to zrobić?

W dość prosty sposób. W wolnej chwili usiąść wraz z dzieckiem do stołu i przygotuj dużą kartkę. Może być formatu: A4 lub A3. Na karcie opracujcie własny tytuł np. BHP dla akwarium rybki … – w zakropkowanym miejscu napiszcie imię rybki (jeśli takowe posiada) albo pozostawcie puste pole. Pod spodem napiszcie podstawowe zasady użytkowania akwarium. Weźcie pod uwagę materiał, z jakiego zostało wykonane akwarium. Jego wielkość wagę i elementy niebezpieczne. Oto przykładowe zasady, które możecie wpisać w akwarystycznym BHP.

BHP akwarium rybki Zosi

  • Akwarium jest obsługiwane przez tatę i Małgosię.
  • Do czyszczenia akwarium używamy rękawic gumowych.
  • Przed przystąpieniem do czyszczenia tata odłącza oświetlenie oraz filtry z kontaktu.
  • Małgosia wyciąga wszystkie drobne elementy (zamek, sztuczne rośliny, duże kamyczki, muszle z dna akwarium).
  • Rybka zostaje przełożona do innego pojemnika albo pływa w niewielkiej ilości wody na dnie.
  • Roślin żywych nie wyciągamy z dna (pod warunkiem, że nie będziemy czyścić podłoża).
  • Małgosia oczyszcza rośliny wodą i czystą gąbką do akwarium.
  • Tata spuszcza z akwarium wodę przy użyciu wężyka lub wylewa ją z akwarium. – uważa na pływającą rybkę.
  • Małgosia przy użyciu gąbki np. do teflonu przeciera akwarium. Większe zabrudzenia tata usuwa przy użyciu nożyka do tapet.
  • Oczyszczone przez Małgosię elementy wracają do środka akwarium wraz z rybką.
  • Tata nalewa wodę do akwarium.
  • Akwarium zostało wyczyszczone.

Tak przygotowana lista może zawisnąć na w miejscu, gdzie jest postawione akwarium. Może się znaleźć także w specjalnym elementarzu akwarysty. Jest to miejsce, gdzie Twoja pociecha może wypisać: Jakie zestawy i gatunki rybek będą pasować do jej akwarium. W notatniku mogą się znaleźć informacje na temat dbania o akwaria.

Jak założyć swoje pierwsze akwarium? 

Na początek warto postawić na proste rozwiązania. Kupno coraz to większych akwarium wymaga ogromnej ilości pracy, prądu oraz czyszczenia. Tego typu rozwiązania będą stworzone dla dzieci, które staną się w pełni samodzielne. Nie kupuj na starcie 100 litrowego akwarium, bo czeka Cię sporo sprzątania. Od miesięcznego czyszczenia po zakup rybek, a nawet dbanie o jakość wody.

Idąc po prostej linii oporu można się zdecydować na gotowy zestaw. To idealne rozwiązanie na zakup swojej pierwszej rybki. Poza akwarium otrzymujemy pełne wyposażenie wraz z podstawowym wystrojem i preparatem do dbania o jakość wody. Przykładowy zestaw znajdziesz na dole strony.

Innym sposobem na hodowanie rybek jest zakup pojedynczych elementów od akwarium aż po profesjonale oświetlenie oraz filtry. W tym przypadku możemy postawić na bardziej rozszerzoną hodowlę rybek.

Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 8-9 lat możesz postawić na dużo bardziej rozbudowane akwarium. Zanim stanie ono w Twoim domu musisz posiadać odpowiedni blat, który będzie odporny na wilgoć oraz wodę. Na stronach z poradami typu jak założyć akwarium możemy dowiedzieć się, że najlepsze akwaria to te do 50 litrów. Są to akwaria, które według profesjonalistów zapewniają dużo więcej przestrzeni dla rybek. Posiadają same zalety, łatwiej utrzymać w nich czystość itd. Jednakże wymagają także zakupu dość dużo urządzeń do utrzymywania czystości.

Jednakże jeśli pragniesz, posiadać przynajmniej 10 rybek warto zainwestować w akwarium o pojemności 50 litrów. W tym rozmiarze rybki czują się jak ryba w wodzie. Z jego pomocą możesz stworzyć całkiem fajne hobby, które będzie Ci towarzyszyło każdego dnia.

Jakie produkty wybrać do akwarium? 

Zakup produktów przeznaczonych do akwarium skupia się głównie na akwariach dużej pojemności. Niewielkie zbiorniki o wartości np. 2 litrów nie wymagają zastosowania dodatkowych elementów. Czy jakich?

Aby założyć profesjonalne akwarium, wymagany jest zakup kilku urządzeń. Pierwszym z nich jest, oświetlenie rybki dla dziecka, potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego. Większość rybek funkcjonuje w trybie 12 godzin, więc dodatkowe oświetlenie pełni funkcje czysto reprezentacyjną. W akwarium dla dziecka nie może zabraknąć odpowiedniego ogrzewania. Trzymanie rybek wymaga znajomości odpowiedniego zakresu temperatury.

Każdy gatunek lubi określoną ilość stopni. Jeśli kupujemy rybki w zestawach warto by, były one dobrane pod kątem tej samej temperatury. W przypadku konieczności dogrzania wody stosuje się odpowiednie grzałki elektryczne. Teraz przyszła pora an filtracje. To jeden z elementów koniecznych do utrzymania czystości i klarowności wody. Filtry zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, które mogą być niebezpieczne dla Twoich mieszkańców. Ostatnim produktem do założenia akwarium dla dziecka jest napowietrzacz. Przyrząd możesz zakupić wraz z filtrem. To dobry pomysł w przypadku braku miejsca pod jedno z urządzeń. Napowietrzacz jest niezbędny do wzbogacania wody o życiodajny tlen.

Jakie akwarium wybrać?

W wyborze akwarium warto wiedzieć o jego lokalizacji. Jeśli mamy mały dom, mieszkamy w mieszkaniu albo dzielimy pokój. Jeśli  nie mamy wolnego stołu, a jedynie skromny parapetem musimy się zadowolić niewielkim zbiornikiem wodnym. Aby wybrać akwarium pod parametr, przeglądaj oferty o pojemności 2-3 litrów. Licznie opinie z pewnością pomogą Ci w wyborze skromnego akwarium. Standardowo małe akwaria mają formę prostego prostokąta z pokrywą w kolorze czarnym. Kilkulitrowe akwaria są przeznaczone na rybki dla dziecka do max. 2 sztuk.

Warto wiedzieć:

Małe akwaria o pojemności kilku litrów mogą przybierać fantazyjne formy. Poza nowoczesnym kształtem akwaria posiadają prostą filtracje. Jest ona oparta o system gąbek i roślin. Ten rodzaj filtracji może z powodzeniem być stosowany w niewielkich zbiornikach wodnych na jedną rybkę.

Na swoje pierwsze akwaria można wybrać modele, które przekraczają do 50 litrów. Są one znacznie wyższe niż standardowe akwarium, potrzebują znaczniej ilości miejsca, a przy okazji nieprzemakalnego blatu.

Jakie rybki dla dziecka?

Jeśli Twoja pociecha zaczyna przygodę z akwarystyką, warto zdecydować się na złotą rybkę w małym akwarium. Liczne opinie wskazują, że dzieci uwielbiają ten gatunek rybki. Liczne przesądy na temat zwierzątka, który spełnia najskrytsze pragnienia albo zamienia się w przepiękną królewnę zachęcają dzieci do posiadania rybki w swoim małym królestwie. Drugim okazem dla początkujących jest bojownik. To ryba nastawiona na walkę, gdy w pobliżu pojawi się drugi osobnik. Ciekawie reaguje na własne odbicie w lustrze. Kiedy przystawimy lusterko ryba, zaczyna atakować. Wygląda to bardzo zabawnie i groteskowo. Bojownik posiada przepiękną kolorystykę, co zachęca dzieci do zakupu tego gatunku.

Akwarium dla rybki – przykładowy zestaw

Pośród ciekawych produktów na uwagę zasługują gotowe zestawy produktowe. Są to szkła akwariowe o różnej pojemności z ciekawymi dodatkami. Do znanych dodatków możemy zaliczyć m.in. filtry do oczyszczania wody, oświetlenie oraz inne dodatki.

Przykładowe zestawy możemy znaleźć w sieci. Z pewnością zapytacie: ile to kosztuje? Ceny zestawów podstawowych są naprawdę różne. Te najprostsze zaczynają się od 30 złotych. W skład takiego akwarium wchodzi:

  • Akwarium wykonane z tworzywa sztucznego do 2 litrów.
  • Plastikowa obudowa,
  • Tło z dekoracyjnym motywem,
  • Żwir w kolorze szarym,
  • Uzdatniacz do wody.

Ten zestaw wymaga jedynie uzupełnienia o karmę i kilka akcesoriów do czyszczenia np. gąbki, gumowe rękawice, filtry oraz nożyki tapicerskie.

Zabawkowe rybki — zestaw dla 3-latka 

Alternatywą na posiadane akwaria dla dzieci jest lampka. To rodzaj punktowego oświetlenia pomieszczeń. Decydując się na ten rodzaj zabawki dziecko otrzymuje ciekawe oświetlenie z ruchomi  elementami. Tego typu gadżet jest ciekawym rodzaje prezentu do pokoju dziecięcego. Może być podarowany na różnego typu okazji. Z powodzeniem może odganiać potwory z pokoju malucha.

Przykładowa lampka typu akwarium posiada prostokątną formę. Zwykle składa się z jednego wyłącznika i kontaktu. Po jej włączeniu widzimy tło z tapetą akwarium. W tafli wodnej możemy zaobserwować ruchome rybki. Dzięki efektownym motywami 3D rybki mogą dryfować we własnym domku.

Akwaria dla dzieci — od 8 lat

Lampka to tylko przykładowe akwarium dla dziecka. Ciekawą zabawką są także gotowe akwaria marki Lego. To zabawkowe pole do popisu dla dzieci. W plastikowej przestrzeni wykonanej z przeźroczystego tworzywa dzieci mogą założyć swoje pierwsze w życiu akwarium. W celu stworzenia swojej pierwszej kompozycji możesz wykorzystać różnego typu klocki imitujące rybki, rośliny czy wodne stwory.

Jest to doskonała alternatywa dla opiekunów, którzy z różnych przyczyn nie mogą zakupić dziecku akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.