Opłata abonamentowa RTV za telewizor
Kategorie:

Abonament RTV – ile wynosi opłata, kto jest z niej zwolniony i jak wyglądają kontrole?

Elektroniczne sprzęty stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Każdego dnia słuchamy muzyki w radio, czy oglądamy serial w telewizji. I choć stacji radiowych nam nie brakuje, to do telewizora często dokupujemy dodatkowe programy, by mieć większy wybór pozycji do obejrzenia. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie i używanie tych sprzętów w domu nie jest darmowe. Prawie każdy z nas, kto posiada telewizor bądź radio, powinien opłacać abonament RTV, choć niektórzy z tego obowiązku są zwolnieni. W tym artykule dowiemy się co, to jest abonament RTV, kto musi go płacić, a kto jest zwolniony z opłat oraz jaka jest opłata abonamentu RTV.

Co to jest abonament RTV?

Abonament RTV to tak właściwie to abonament radiowo-telewizyjny, który wszedł w życie na mocy ustawy 21 kwietnia 2005 roku. Właśnie tego dnia powstała ustawa o opłatach abonamentowych. W Polsce jest to obowiązkowa opłata abonamentu RTV, którą musi uiścić każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, chyba że ktoś prawnie jest zwolniony z tego obowiązku. Pieniądze z abonamentu RTV przeznaczane są na realizację publicznych programów telewizyjnych i radia. W naszym państwie wysokość opłaty wyznacza KRRiT, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Natomiast do ściągania opłat została zobligowana Poczta Polska.

Abonament radiowo-telewizyjny nie tylko występuje w naszym kraju. Spotykany jest w większości krajów Unii Europejskiej, a także poza nią.

Jak wygląda abonament RTV w innych państwach?

Luksemburg, czy Stany zjednoczone nie posiadają telewizji publicznej, nie ma więc też konieczności płacenia abonamentu. W niektórych państwach, jak np. w Wielkiej Brytanii abonament RTV zniesiono wiele lat temu. Natomiast jeszcze inne, by uniknąć niepłacenia abonamentu przez odbiorców, wprowadziły stałą obowiązkową opłatę, niezależnie od tego ile odbiorników jest w domu oraz czy są w ogóle (Niemcy). Natomiast w Czechach przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek na żądanie radio i telewizji publicznej poinformować o przyłączonych odbiorcach energii elektrycznej.

W Finlandii podatek radiowo-telewizyjny jest naliczany pod względem dochodów gospodarstwa domowego. W przypadku, jeśli telewizor lub radio znajdują się w jakiejś firmie, to wysokość abonamentu prawdopodobnie wzrośnie.

Ile wynosi opłata za abonament radiowo-telewizyjny w Polsce?

Wysokość abonamentu RTV co jakiś czas ulega zmianie, zazwyczaj wzrasta. Musimy jednak zaznaczyć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji daje możliwość zapłaty nawet za rok z góry, dzięki czemu miesięczna opłata się zmniejsza.

Poniżej przedstawiamy wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2021 roku.

Opłata abonamentowa RTV za radio:

 • 7,50 zł za miesiąc,
 • 14,60 zł za dwa miesiące,
 • 21,60 zł za trzy miesiące,
 • 42,80 zł za sześć miesięcy,
 • 64,40 zł za dziewięć miesięcy,
 • 81,00 zł za cały rok.

Opłata abonamentowa RTV za telewizor:

 • 24,50 zł za miesiąc,
 • 47,50 zł za dwa miesiące,
 • 70,60 zł za trzy miesiące,
 • 139,70 zł za sześć miesięcy,
 • 210,30 zł za dziewięć miesięcy,
 • 264,60 zł za rok.

Jak widzimy powyżej, płacąc abonament RTV co miesiąc, zapłacimy więcej, niż gdybyśmy uiścili opłatę za choćby pół roku. Jeśli abonament za telewizor zapłacimy z góry za cały rok, to zaoszczędzimy niecałe 30 zł. Być może nie jest to ogromna kwota, ale podczas używania telewizora przez wiele lat, może uda nam się odłożyć na nowy.

Czy ilość odbiorników w domu ma wpływ na wysokość abonamentu RTV?

Kobieta opłacająca abonament RTV
Źródło: Freepik.com

Zacznijmy od tego, że każdy nabywca odbiornika zobowiązany jest go zarejestrować w ciągu dwóch tygodni od momentu zakupu. Możemy to zrobić w najbliższej placówce pocztowej, gdzie po wypełnieniu odpowiednich dokumentów otrzymamy indywidualny numer identyfikacyjny użytkownika. Zarejestrować odbiornik możemy również poprzez wyplenienie odpowiedniego wniosku na stronie internetowej Poczty Polskiej. Po zaakceptowaniu go przez pracownika poczty otrzymamy list, w którym dostaniemy nasz numer identyfikacyjny.

Choć mamy obowiązek rejestrować każdy odbiornik, który posiadamy to niezależnie od tego, jaką ilość będziemy mieli w domu, opłata nie zmieni się. W przypadku kiedy mamy 1 telewizor i 1 radio miesięczny abonament RTV w 2021 roku będzie wynosił 32 zł miesięcznie. Jednak jeśli będziemy posiadać 3 radia i 5 telewizorów, to również zapłacimy 32 zł za miesiąc.

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej RTV?

Jak wcześniej wspomnieliśmy obowiązek płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego ma prawie każdy, jednak niektóre osoby zostały z niego zwolnione. Kto?

 • Osoby niewidome i niesłyszące.
 • Osoby powyżej 75 roku życia.
 • Zwolnione są także osoby powyżej 65 roku życia, które mają prawo do emerytury.
 • Osoby z pierwszą grupą inwalidzką, czyli ci, którzy mają znaczny stopień niepełnosprawności i nie są zdolni do pracy.
 • Osoby z prawem do zasiłku przedemerytalnego.
 • Z opłaty abonamentowej zwolnione są osoby ze świadczeniem pielęgnacyjnym lub rentą socjalną.
 • Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
 • Osoby korzystające z zasiłków stałych, czasowych czy w formie pomocy np. dla rodzin zastępczych.
 • Inwalidzi wojenni i wojskowi.
 • Osoby ze statusem weterana poszkodowanego.
 • Członkowie rodzin nieżyjących inwalidów wojennych i wojskowych.
 • Osoby, których dochód nie przekracza 674 zł w przeliczeniu na jedną osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych dochód nie może przekroczyć 764 zł na osobę.

Co grozi za nie uiszczanie opłaty abonamentowej RTV?

Choć sporo osób zostało zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu RTV, to pozostali są zmuszeni wnieść należną opłatę? Co, jeśli tego nie zrobimy? Zapłacimy karę pieniężną, której wysokość od 2021 jest trzydziestokrotność opłaty miesięcznej za telewizor i wynosi 735 zł. Egzekwowaniem zaległych opłat zajmuje się Poczta Polska.

Jak wyglądają kontrole, podczas których sprawdzana jest opłata abonamentowa RTV?

Od lipca 2021 roku Jacek Sasin, który sprawuje pieczę nad Pocztą Polską, zapowiedział, że powrócą kontrole tych osób, które unikają płacenia abonamentu RTV.

Poczta Polska prowadzi rejestry odbiorników. Gdy pod danym adresem nie ma żadnego zarejestrowanego radia czy telewizji, to istnieje podejrzenie, że mieszkańcy nie płacą abonamentu. W takim przypadku pod wskazany adres udaje się specjalnie przygotowany pracownik poczty, w celu ustalenia, czy w danym miejscu rzeczywiście nie ma żadnego radia, czy telewizora. Jeśli mieszkaniec nie będzie miał nic do ukrycia, to pokaże, że, nie ma żadnego niezarejestrowanego odbiornika. W celu weryfikacji tego, czy urzędnik jest tym, za kogo się podaje, mamy prawo poprosić go o okazanie odpowiednich dokumentów.

Bardzo często pracownicy poczty zwracają uwagę na te osoby, które kiedyś uiszczały opłatę abonamentową, a obecnie tego nie robią. W takim wypadku również mogą spodziewać się kontroli.

W przypadku, gdy urzędnik potwierdzi swoje przypuszczenia i pod kontrolowanym adresem będzie znajdował się niezarejestrowany odbiornik, to zmuszony on jest spisać protokół. Następnie Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wystawia nakaz rejestracji odbiornika oraz uiszczenia kary pieniężnej, o której wcześniej mówiliśmy.

Co się stanie, jeśli nie zapłacimy kary?

Jeśli posiadamy niezarejestrowany odbiornik i zostaniemy skontrolowani, to możemy mieć pewność, że nie unikniemy kary. Warto ją jednak zapłacić, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to możemy ponieść jeszcze większe koszty. Jeśli będziemy się migać od zapłaty, to Poczta Polska zwraca się do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Pracownicy urzędu zapoznają się ze sprawą i podejmują pewne działania. Niezapłacona kara pieniężna może być odzyskana poprzez zajęcie konta bankowego, pobrana z pensji, emerytury albo nadpłaty podatku dochodowego. W ostateczności Urząd Skarbowy nasyła komornika, który również może zając nasze konto, albo przejąć cenne rzeczy, które pokryją koszty.
W przypadku komornika możemy spodziewać się tego, że poniesiemy dodatkowo koszt za jego pracę i przeprowadzone postępowanie.

Każdy, kto posiada niezarejestrowany odbiornik, powinien to jak najszybciej zmienić. Raczej nikomu z nas nie uśmiecha się kontrola w domu, czy płacenie wysokiej kary. Chociaż możemy się spodziewać, że niektórzy nadal nie będą płacić abonamentu, tłumacząc się tym, że skoro płaci się za kablówkę, to nie ma co płacić podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.