Mężczyzna podpisuje dokumenty
Kategorie:

Zmiany w leasingu

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Na początku 2019 roku zmianie uległy zasady dotyczące opodatkowania leasingu oraz kupna i eksploatacji samochodów osobowych w firmach. W ustawie sporo się zmieniło. Czy leasing nadal się opłaca?

Eksploatacja

Jeśli jako firma rozważasz leasing kalkulacja kosztów jest dla ciebie z pewnością bardzo istotna. Nikt nie chce być stratny, a ulgi podatkowe często ratują budżet. Jeśli mówimy o samochodach, z których korzystasz tylko służbowo, wydatki eksploatacyjne, jak: serwis, paliwo czy naprawy, nadal możemy rozliczać w 100% jako koszty. Jeśli natomiast zdecydujesz się na używanie aut firmowo i prywatnie, w koszty możesz „wrzucić” jedynie 75% wydatków związanych z eksploatacją.

Limit amortyzacji

W nowej ustawie znalazł się zapis, dotyczący podniesienia limitu amortyzacji w przypadku zakupu samochodów spalinowych oraz hybrydowych, wartych do 150 tys. złotych oraz do 225 tys. złotych dla pojazdów elektrycznych. To znaczny skok, ponieważ do końca 2018 roku limit ten wynosił zaledwie 20 tys. euro (~86 tys. złotych). Jeśli chodzi o leasing operacyjny, tu wprowadzony został limit, którego do końca 2018 roku nie było. I tak na samochody osobowe spalinowe i hybrydy został nałożony limit 150 tys. złotych, a na elektryczne 225 tys. zł. Tu pojawia się kolejna ważna dla przedsiębiorców informacja. Wszelkie wydatki, które wiążą się z leasingiem, nie zostały objęte 75-procentowym limitem zaliczenia w koszty.

Czy to się opłaca?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy leasing nadal się opłaca. Nawet ze względu na wprowadzone do ustawy zmiany – tak. Z pewnością, niektórzy przedsiębiorcy nieco na nowelizacji stracili. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup samochodów, których wartość mieści się w na nowo określonych ramach, wykorzystywanych jedynie służbowo. Na zmianach zyskali ci przedsiębiorcy, którzy chcieli zakupić samochód, droższy niż 86 tys. złotych, ale tańszy, niż 150 tys., ponieważ objęte zostaną one amortyzacją.

Kredyt czy leasing?

Z pewnością zastanawiasz się teraz czy leasing nadal jest bardziej opłacalny od tradycyjnego kredytu bankowego. Można to szybko i łatwo sprawdzić. Wystarczy wykorzystać kalkulator leasing, który pozwoli na błyskawiczne porównanie orientacyjnych kosztów, związanych z obiema opcjami. Kalkulatory leasingowe zazwyczaj dostępne są na stronach internetowych firm, zajmujących się udzielaniem leasingu. Warto skorzystać z narzędzia, proponowanego przez uznanego i cenionego przedsiębiorcę. Wtedy będziesz mieć pewność, że uzyskane informacje są wiarygodne. Jednym z najpopularniejszych kalkulatorów jest ten, oferowany przez firmę CLS. Znajdziesz go na stronie https://cls.pl/kalkulator. Zaledwie w kilka minut otrzymasz odpowiedź na pytanie, które wyjście bardziej się opłaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.