Transport zwłok z Niemiec – czy to jest możliwe?

trumna, przewóz zwłok

W międzynarodowym obrocie osobowym zdarzają się nieszczęśliwe wypadki. Jednym z nich jest zgon poza granicami swojego kraju. W związku z zajściem losowym tego typu nieprzewidzianych zdarzeń, pojawia się zagadnienie transportu ciała osoby zmarłej do państwa swojego pochodzenia.

Wstęp

Ogólna reguła, która została wyrażona w konwencji wiedeńskiej, o stosunkach konsularnych, mówi nam, że w momencie zgonu obywatela jednego państwa na terenie drugiego państwa, władze państwa przyjmującego winny zawiadomić o tym zdarzeniu urząd konsularny kraju wysyłającego.

Sprowadzenie zwłok do Polski

Jeśli chodzi o transport zwłok z zagranicy do Polski, to w naszym prawie wszelkie kwestie z tym związane regulują trzy podstawowe akty prawne:

 • Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych;
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi;
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich.

Nadzór

Obowiązek kontroli transportu zwłok i szczątków ludzkich spoczywa na właściwym powiatowym lub granicznym inspektorze sanitarnym. To do niego właśnie należy zwracać się z wszelkimi sprawami związanymi z wydawaniem zaświadczeń i pozwoleń.

By sprowadzić ciało bliskiej osoby z zagranicy należy uzyskać:

 • pozwolenie od starosty właściwego ze względu na miejsce pochówku sprowadzanych zwłok;
 • zaświadczenie polskiego konsula, stwierdzające, że zwłoki mogą zostać sprowadzone na terytorium naszego państwa.

Transport ciała z Niemiec

Bliskie sąsiedztwo z Niemcami, zacieśnione stosunki handlowe oraz wspólna relacja społeczna spowodowała, że w kraju tym mieszka wielu naszych rodaków. Spora część z nich jest jednak tak silnie związane ze swoją ojczyzna, że wręcz nie wyobraża sobie spocząć po śmierci poza granicami Polski. Następuje też wiele nieprzewidzianych wypadków, w których młode, pracujące w Niemczech osoby, spotyka śmierć, a ich rodziny pragną jak najszybciej sprowadzić ciało do kraju. Warto wówczas skorzystać z usług doświadczonej i kompetentnej firmy, która zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z oczekiwanym transportem zwłok. Jedną z takich firm znaleźć można klikając tutaj.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę transportującą ciało?

Do podstawowych czynników, wpływających na decyzję o wyborze przedsiębiorstwa świadczącego usługi związane z transportem zwłok, należeć powinny:

 • dyspozycyjność i możliwość całodobowego kontaktu;
 • gwarancja osobistego przyjęcia zlecenia;
 • doradztwo związane z wszelkimi urzędowymi kwestiami;
 • pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i tłumaczeniu dokumentów;
 • szybkość w załatwieniu sprawy;
 • wysoko wykwalifikowana kadra;
 • pełen profesjonalizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.