Kategorie:

Koszty pogrzebu w Warszawie

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Śmierć towarzyszy nam od zarania dziejów i jest to naturalny cykl życia każdego stworzenia na ziemi. Człowiek na przestrzeni tysiącleci wykształcił różne tradycje kulturowe związane z pochówkiem zmarłych. Pochówek może być ciałopalny oraz tradycyjny. Wybór jest w gestii rodziny lub woli zmarłego. Koszt obu sposobów chowania jest także zróżnicowany.

Co się składa na koszt całego procesu związanego z grzebaniem naszych zmarłych

Dużą część kosztów pochłaniają podstawowe usługi pogrzebowe. Każde dodatkowe należy doliczyć do całości obrzędu związanego z żegnaniem zmarłego. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonywanych usług i ich adekwatność do ceny. Wiadomo, przy żegnaniu zmarłego bliskiego nie ma się często do tego sił, co może się odbić zarówno na przebiegu całej ceremonii jak i naszej kieszeni.

Podstawowe usługi obejmują

Transport zwłok ze wskazanego miejsca do chłodni. W dużej mierze jest on wyliczany na podstawie dystansu jaki trzeba pokonać. Kolejno to przygotowanie ciała do pogrzebu czyli ubranie, czesanie, mycie. Niektórzy życzą sobie aby członek na ostatnim pożegnaniu z rodziną posiadał też pełny makijaż.

Przechowywanie ciała do czasu pogrzebu

Przechowywanie ciała do czasu pogrzebu najczęściej odbywa się w chłodni należącej do szpitala czy zakładu medycyny sądowej. Przechowanie ciała w nich jest bezpłatne do trzech dni. Za każdy kolejny ponosi się koszt w wysokości około 50 zł.

Koszt trumny – jest to jeden ze znaczniejszych wydatków jakie ponosimy podczas pogrzebu zmarłych. W koszty pogrzebu wlicza się też jego organizację jak chociażby przewóz karawanem i zorganizowanie konduktu pogrzebowego.

Ceremonia pogrzebowa

Ceremonia na cmentarzu czy w kaplicy może być prowadzona przez kapłana. W przypadku pogrzebów świeckich prowadzi ją mistrz ceremonii.

W skład tej usługi wchodzi też ułożenie trumny w wykopanym grobie oraz zasypanie mogiły czy ułożenie płyt nagrobka. Każdy zakład ma podobną ofertę w tym zakresie, chociaż Memento Mori z Warszawy posiada ciekawą opcję cenową oraz kompletne przygotowanie uroczystości.

pixabay.com

Kremacja zwłok

W naszej kulturze kremacja zwłok była bardzo popularna i wręcz rzadko archeolodzy trafiają na całe szkielety sprzed czasów chrześcijaństwa. Dopiero zmiana wiary na katolicką spowodowała, że zaczęto chować zmarłych bez ciałopalenia.

Koszt pogrzebu z kremacją

Na początku jak w poprzednim wypadku przewozi się zwłoki ze szpitala do zakładu pogrzebowego. Następnie przygotowuje się je do kremacji, cena tego zabiegu jest podobna jak w przypadku przygotowania ciała do trumny.

Urna na prochy

Jeśli zamierzamy kremować ciało zmarłego czeka nas też zakup urny na prochy. Cena jej jest w dużej mierze zależna od materiału z jakiego jest ona wytworzona. Także rozbieżność cenowa waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Sama kremacja zwłok to wydatek kilkuset złotych. Jest to opłata dla krematorium za ciałopalenie.

Pochówek prochów zmarłego obejmuje praktycznie takie same czynności jak w przypadku pochówku tradycyjnego. Różnica polega tylko na tym iż liczba pracowników potrzebnych do złożenia urny w grobie jest niższa niż w przypadku pochówku w trumnie. Co oczywiście ma również wpływ na cenę dlatego pogrzeb z kremacją jest tańszy od tradycyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.