Korzyści płynące z prowadzenia spółki z o.o.?

Mężczyzna przybija pieczątkę na dokumencie

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, każdy staje przed wyborem formy, w jakiej ta działalność będzie prowadzona. Bez względu na to, czy jest to pierwszy biznes czy już kolejny, chcemy wszystko poprowadzić w ten sposób, abyśmy mogli zyskać na tym jak najwięcej – bo to w tym celu właśnie zakłada się biznes, żeby zarobić.

Najpopularniejszą formą, wybieraną na początku działalności, jest forma jednoosobowej działalności gospodarczej – stojąca niemalże na równi ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jako, że forma jednoosobowej działalności gospodarczej jest dosyć znana, tak założenie spółki z o.o. wydaje się często skomplikowanym posunięciem. Nie jest to jednak niczym trudnym, wręcz przeciwnie – założenie spółki z o.o. rodzi wiele korzyści i ich omówieniem zajmiemy się w tym artykule.

Założenie spółki z o.o. to przede wszystkim niskie koszty związane z opłatami ponoszonymi na rozpoczęcie działalności!

Wystartowanie z działalnością pod szyldem spółki z o.o. oznacza zminimalizowanie kosztów rozpoczęcia działalności w stosunku do innych jej form. Zakładając spółkę z o.o. ponosimy jedynie koszty związane ze:

  • spisaniem umowy spółki, co musi być przeprowadzone u notariusza, ponieważ wymogiem do rozpoczęcia działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej umowa sporządzona w formie aktu notarialnego – koszt około 650 złotych przy kapitale zakładowym 5000 złotych,
  • rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym – koszt na chwilę obecną to 250 złotych,
  • wniesieniem wkładu – minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. to 5000 złotych,

Warto zaznaczyć, że koszty te mogą ulec zmniejszeniu, jeśli spółkę z o.o. zdecydujemy się założyć przez Internet, bowiem unikamy wtedy ponoszenia kosztów związanych z obsługą notarialną.

Numery NIP oraz REGON otrzymujemy w maksymalnie kilka dni!

Sądy nadają dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością numery NIP oraz REGON automatycznie, najpóźniej kilka dni po jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Szybka rejestracja spółki z o.o. bez wychodzenia z domu – wszystkie formalności możemy załatwić przez Internet!

W wyniku powolnego sposobu rejestracji spółki z o.o., co było spowodowane natłokiem formalności, staniem w kolejkach etc., zdecydowano się zmienić nieco system rejestracji, w związku z czym możliwa jest rejestracja spółki z o.o. przez Internet. Rozwiązanie to bardzo ułatwiło i przyspieszyło proces rejestracji spółki z o.o.

Najniższy kapitał zakładowy

Kwestia kapitału zakładowego dla wybieranej formy prowadzenia działalności, pojawia się niemalże wszędzie. Spółka z o.o. ma ten atut, że tutaj minimalna kwota kapitału zakładowego jest najniższa i wynosi 5000 złotych. Oznacza to, że rozpocząć działalność jako spółka z o.o. możemy już przy wniesieniu do firmy kwoty 5000 złotych.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. przedstawia się jako sumę udziałów poszczególnych udziałowców. Plusem jest także to, że kwoty wniesione przez poszczególnych wspólników nie muszą być równe – jedyny wymóg jest taki, aby każdy udziałowiec wraz z przystąpieniem do spółki wniósł minimalny wkład tj. 50 zł.

Udziały w spółce z o.o. są dziedziczone

Spadkobiercy udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przejmują jego udziały automatycznie.

Brak odpowiedzialności wspólników spółki z o.o. majątkiem osobistym

Odpowiedzialność wspólników w spółce z o.o. ograniczona jest do wielkości włożonego przez nich wkładu. Oznacza to, że odpowiadają oni tylko do tej wysokości. W razie problemów w spółce, nie odpowiadają oni własnym majątkiem i nie muszą spłacać długów spółki – tracą jedynie wkład własny, ale majątek prywatny zachowują w stanie nienaruszonym.

Spółka z o.o. także w formie jednoosobowej

Jakikolwiek rodzaj spółki przywodzi na myśl rozwiązanie, w którym występują co najmniej dwa podmioty. Spółka z o. o. jest jednak wyjątkiem od tej reguły i ten typ spółki może występować w formie jednoosobowej. Jeśli więc nie mamy godnego wspólnika lub też z jakichś względów nie potrzebujemy go – bez problemu możemy założyć jednoosobową spółkę z o.o. Stworzenie tej możliwości daje przedsiębiorcom działającym na dużą skalę możliwość prowadzenia działalności w sposób indywidualny, w dużej mierze ograniczający ryzyko gospodarcze. Jednoosobowa spółka z o.o. to także krok w stronę niższych podatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.