Jakie funkcje powinien mieć dobry antywirus?

Uśmiechnięci pracownicy w korporacji

Dobry antywirus nie może się składać jedynie ze skanera, który sprawnie i szybko wyszukuje złośliwe oprogramowanie. Obecnie przed programami antywirusowymi stawia się znacznie większe wymagania: muszą zabezpieczać wszystkie luki podatne na ataki hakerskie i dodatkowo dbać o wydajność oraz funkcjonalność komputera.

Kompleksowa ochrona

Avast Ultimate to pakiet składający się z czterech programów, spełniających te wymagania celująco. Wielokrotnie były one nagradzane i wyróżnianie w testach niezależnych instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. To najlepsza ochrona jaką można zapewnić swojemu komputerowi!

Ultimate chroni bezpieczeństwo komputera zapewniając monitoring potencjalnie słabych punktów. Sprawdza sieć Wi-Fi i routery, bacznie przyglądając się temu co spływa do skrzynki pocztowej. Ma zaawansowane algorytmy wykrywania spamu oraz wirusów w załącznikach i linkach, dzięki czemu zabezpiecza użytkownika przed phishingiem. Dobry antywirus nie pozwala również na ściągnięcie z sieci zainfekowanych plików i chroni przed wejściem na podstawioną przez hakera stronę.

Pakiet przydatnych narzędzi od Avast

Osoby korzystające z dobrego antywirusa Avast nie muszą się też martwić pamiętaniem haseł. Menedżer pomoże je „schować” do sejfu i uchroni przed próbami wykradzenia lub skopiowaniaChroniona jest kamera (nikt nie może jej użyć do podglądania), a dysk zostaje zabezpieczony przed próbami zaszyfrowania go w celu wymuszenia okupu za przywrócenie dostępu do plików (ataki ransomware). Nad wszystkim czuwa firewall – strażnik systemu – blokując próby dostania się do komputera z zewnątrz. Jest również niszczarka plików (nie dostaną się w niczyje ręce) i miejsce, gdzie można bez konsekwencji sprawdzić czy plik nie zawiera wirusa (sandbox).

Antywirus, który zadba o Twoją prywatność w internecie

Dobry antywirus musi również dbać o ochronę tożsamości użytkownika w sieci. Coraz częściej to informacje o odwiedzanych stronach i dane osobowe są przedmiotem zainteresowania hakerów, instytucji rządowych, a czasami… szefa lub żony. W pakiecie Ultimate jest VPN – aplikacja, dzięki której można ukryć historię przeglądania i nie dopuścić do ujawnienia osobom trzecim wrażliwych danych. Chroni ona równie przed atakiem hakerskim w sieciach otwartych (takich, gdzie nie trzeba hasła by się zalogować, np. w hotelu).

Ochrona i przyśpieszenie pracy komputera w jednym miejscu

W pakiecie dobrego antywirusa Ultimate jest także program do optymalizacji komputera. To narzędzie, dzięki któremu można zyskać więcej miejsca na dysku, usunąć stare i niepotrzebne pliki, a także wyrzucić aplikacje, które spowalniają uruchamianie systemu Windows. Avast TuneUp przyspiesza ładowanie programów, porządkując je na dysku i automatycznie aktualizuje do najnowszych wersji. Zatrzymuje również te aplikacje, które nie są używane, bo dzięki temu ich aktywność nie wpływa na pracę innych programów.

Wybierając dobry antywirus warto zwrócić uwagę na wszystkie te funkcje. Brak którejkolwiek z nich może być dla hakera niczym otwarte drzwi, przez które dostanie się na dysk. Tylko przeciwdziałanie wszystkim potencjalnym sposobom ataku gwarantuje 100% bezpieczeństwo.

___

Chroń swój komputer razem z Avast Ultimate

Artykuł powstał dzięki CORE – polskiemu dystrybutorowi antywirusów AVAST i AVG oraz antywirusa Avast Ultimate.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.