Dwóch mężczyzn w sali konferencyjnej
Kategorie:

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Wzrost zainteresowania usługami faktoringowymi w Polsce sprawił, że jak grzyby po deszczu powstają nowe rodzaje tego instrumentu finansowego. Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i przyczyniają się do rozwoju wielu polskich firm.

Z oficjalnych danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że tylko w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku, z usług faktoringowych realizowanych przez faktorów zrzeszonych w PZF, skorzystało ponad 8.5 tys. polskich firm. Faktoring jest najdynamiczniej rozwijającą się usługą finansową w naszym kraju, a usługi faktoringowe poznaje i docenia coraz więcej rodzimych firm.

Faktoring – o co w nim chodzi?

Głównym celem faktoringu jest pomoc przedsiębiorstwom, które dokonują sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności. Dzięki faktoringowi, firmy mogą otrzymać środki z tytułu sprzedaży wcześniej niż termin spłaty należności na fakturze. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczać na dowolny cel, dzięki czemu otrzymują środki obrotowe i wzmacniają płynność finansową przedsiębiorstwa.

Podstawowe rodzaje faktoringu

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, w tym dwa główne i najczęściej wybierane postacie faktoringu: faktoring z regresem (zwany faktoringiem niepełnym) oraz faktoring bez regresu (określany mianem faktoringu pełnego). Faktoring z regresem pozwala na otrzymanie nawet 90% wartości faktury za sprzedaż towarów i usług z odroczonym terminem płatności w nawet 24 godziny. Faktoring z regresem jest jednym z najtańszych rodzajów faktoringu, ale opiera się na ograniczeniu odpowiedzialności faktora, czyli firmy świadczącej usługi faktoringowe.

Faktoring niepełny zakłada, że w sytuacji braku spłaty należności przez kontrahentów, faktorant jest zobowiązany do rozliczenia się z faktorem z uzyskanych środków finansowych, a także pokrycia kosztów dodatkowych.

Usługą, w której ryzyko niewypłacalności zostaje w całości przeniesiona z faktoranta na faktora jest faktoring pełny. Podobnie jak faktoring niepełny, pozwala on na otrzymanie nawet 90% wartości sprzedanej faktury w ciągu jednej doby od przekazania jej kopii. Dodatkowo faktorant nie musi się martwić o ewentualną niewypłacalność partnera biznesowego, ponieważ w sytuacji braku spłaty w terminie, to faktor jest zobowiązany do dochodzenia do roszczeń z tytułu braku spłaty wierzytelności.

Poza faktoringiem pełnym oraz faktoringiem niepełnym, istnieje jeszcze wiele rodzajów faktoringu, takich jak faktoring odwrotny, faktoring eksportowy, faktoring dla firm transportowych, czy faktoring dla małych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.