Polskie banknoty stuzłotowe
Kategorie:

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Kredyt konsolidacyjny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają wiele zobowiązań do spłacenia. Taki kredyt daje możliwość skonsolidowania kilku kredytów w jeden. Dzięki temu nie trzeba spłacać kilku zadłużeń naraz, tylko scalić je w jedno. Jednak, aby wybrać dla siebie korzystne warunki, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Najłatwiej zdefiniować go jako kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Bank przyznając go, anuluje wcześniejsze zadłużenia w innych placówkach. Środki z takiego kredytu nie są przekazywane kredytobiorcy, tylko wysyłane na konta wskazanych instytucji finansowych, wobec których zostały zaciągnięte zobowiązania.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny podpowiada serwis www.kredyt-konsolidacyjny.eu. Tam opisane jest m.in., jak działa kalkulator kredytowy, który znacznie ułatwi dopasowanie zobowiązania do twoich możliwości. Gdy znajdziesz już interesującą ofertę, wówczas będziesz mógł połączyć wszystkie kwoty zadłużeń w jedno. Po konsolidacji spłaca się już tylko jedno zadłużenie wobec tego banku, który spłacił długi klienta. Dzięki możliwości wydłużenia okresu spłaty rata może być nawet niższa od dotychczasowych rat.

Kredyt konsolidacyjny – jak wybrać?

W pierwszej kolejności musisz sprawdzić, jaki będzie całkowity koszt kredytu. Jest to jeden z najważniejszych parametrów każdego kredytu, ponieważ określa wszystkie koszty, które będzie trzeba ponieść. Składają się na niego odsetki, opłaty, prowizje, koszty usług dodatkowych.

Inną ważną rzeczą do sprawdzenia jest ubezpieczenie kredytu. W niektórych bankach może być ono obowiązkowe. Porównując ubezpieczenia, należy sprawdzić ich koszt oraz to, jak będzie opłacana składka. Można ją bowiem spłacić jednorazowo, co zwiększy koszty samego kredytu lub co miesiąc łącznie z ratą. Warto również zweryfikować, kiedy można korzystać z takiego ubezpieczenia (choroba lub utrata pracy), oraz czy decydując się na nie, otrzyma się kredyt na lepszych warunkach (np. z mniejszym oprocentowaniem lub niższą prowizją).

Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie dokumenty wymagane są przez określony bank. Jeden może wymagać jedyne zaświadczenia o zarobkach wystawionego przez pracodawcę, inny zaś może wymagać tego samego, ale na swoim druku. Bank może chcieć mieć wgląd do wyciągu z konta. Warto również porównać czas rozpatrywania wniosku i to, jak długo czeka się na decyzję o jego przyjęciu.

Korzystne dla wnioskodawcy mogą być różnego rodzaju promocje, dzięki którym koszt kredytu może być mniejszy. Warto dowiedzieć się, czy masz szansę na skorzystanie z takiej opcji i jakie warunki trzeba wówczas spełnić oraz jakie wiążą się z tym koszty.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który trzeba zbadać, jest RRSO uwzględniające wszystkie dodatkowe opłaty jak prowizja, opłata przygotowawcza czy ubezpieczenie. RRSO podwyższa te koszty i w efekcie może się okazać, że np. kredyt o oprocentowaniu 0% ma jednocześnie RRSO wynoszące 12%. Aby dowiedzieć się, jaki będzie całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem stawki RRSO, warto skorzystać z kalkulatorów internetowych, które pozwolą oszacować całkowity koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.